Z czego robi się izolację?
Izolacja różnych elementów w naszym gospodarstwie domowym to konieczność, jeśli chcemy, by było ono bezpieczne. Jednocześnie izolacja wykonana samodzielnie to praca prosta, potrzebne nam będą do niej jedynie odpowiednie elementy. W co powinniśmy się zaopatrzyć?
Kable izolowane – z czego?
Samodzielnie wykonując nawet niewielkie, pozornie proste modernizacje domowej instalacji elektrycznej, niejednokrotnie zdarzyć może się, że kable izolowane fabrycznie mogą zostać przez nas uszkodzone. Dzieje się tak przy pracach takich jak skracanie przewodów lub rozdzielanie wiązek kablowych, na przykład pod wykonanie instalacji oświetleniowej. Najczęściej wykorzystuje się do tego taśmę izolacyjną (winylową). To materiał tani i ogólnodostępny – znajdziesz ją w każdym większym sklepie elektro-narzędziowym. Taśmę taką możesz użyć również do wzmocnienia połączeń swojej domowej instalacji i ich maskowania.
Innym prostym sposobem samodzielnego izolowania kabli jest zakup tak zwanych koszulek termokurczliwych. Pod wpływem ciepła kurczą się wokół kabla, zabezpieczając go. Koszulkę najlepiej podgrzać niewielkim źródłem ciepła – zapalniczką lub specjalną opalarką.
Inne materiały izolujące – przed ciepłem i zimnem
Z badań przeprowadzonych przez firmę DowCorning wynika, że najlepszym izolatorem jest silikon. Charakteryzuje się on zdolnością do zachowywania elastyczności i utrzymywania odpowiednich warunków zarówno w ekstremalnym zimnie, jak i cieple. Mata silikonowa izolacyjna świetnie sprawdzi się jako podstawa pod lutowanie, sam silikon wykorzystać można również w przypadku zabezpieczenia zlewozmywaków czy wanien. Do tego przewody silikonowe stosować można w okablowaniu elektroenergetycznym i w przypadku instalacji sterowniczych urządzeń pracujących w trudnych warunkach, na przykład na powietrzu czy pod ziemią, w saunach i solariach.
W przypadku gospodarstw, nie tylko izolacja kabli oraz elementów wyposażenia łazienek i kuchni ma znaczenie. Istotną kwestią jest izolacja elementów konstrukcji takich jak dachy i tarasy. Pomóc w tym może guma EPDM, w tym folia gumowa hydroizolacyjna. To produkt powstały na bazie kauczuku, zabezpieczający głównie przed wilgocią. Stosuje się go również w przypadku konstrukcji takich jak baseny, oczka wodne, łaźnie, kuchnie, łazienki i pralnie.
Izolacja przewodów pełni bardzo ważną funkcję – zapobiega niechcianemu przepływowi ładunków elektrycznych poza kablem, a więc chroni przed pożarem. Inne elementy silikonowe chronić mogą powierzchnię zarówno przed zimnem, jak i ciepłem – na przykład rozprószeniem ognia w czasie przypalania. Natomiast izolacja przed wodą chroni nas nie tytko przed zalaniem, ale i przed wilgocią, która może z czasem doprowadzić do zgrzybienia niechronionego elementu. Warto więc chronić swój dom.