NDT i DT – po co i dlaczego warto?
Branża spawalnicza oraz firmy zajmujące się produkcją i obróbką metali, na przykład na maszynach CNC, to branża, w której jednym z etapów pracy jest kontrola jakości detali. Coraz trudniej w przypadku takich firm nie natrafić na skróty: NDT i DT. Czego dotyczą?
Badania magnetyczno-proszkowe i inne NDT
Badania nieniszczące, czyli Non-Destructive Testing, to badania, w czasie których badane próbki metalowe, w tym spawane, nie ulegają zniszczeniu. Wskazuje to zresztą sama nazwa. Polegają one na sprawdzeniu jakości próbek w warunkach laboratoryjnych, dzięki temu na wczesnym etapie wykryjemy skłonności korozyjne, niedolania czy pęknięcia. Badania tego typu – czy to badania magnetyczno-proszkowe, czy radiograficzne – może zlecić właściciel zakładu, który chce przekonać się, jak wysoką jakość mają produkowane na zakładzie elementy, ale nie tylko.
Badania NDT przeprowadzić można również w połączeniu z innymi działaniami mającymi na celu zwiększenie jakości produkcji. Takimi działaniami może być chociażby monitoring produkcji przeprowadzony przez audytorów zewnętrznych. Audyty nie odpowiadają jedynie na potrzeby właścicieli dotyczące posiadania informacji o możliwościach związanych z podniesieniem jakości produktów. To również sposób, by podnieść bezpieczeństwo pracy. Badania NDT przeprowadzić można chociażby na próbkach z konstrukcji spawanych, na których pracują pracownicy.
Badania DT – Destructive Testing
W przeciwieństwie do badań NDT, które nie niszczą próbek w czasie trwania badania, badania DT (Destructive Testing) doprowadzają do uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia próbek. Automatyka przemysłowa pozwala produkować więcej i szybciej, jednak nawet najlepsze maszyny potrafią rozregulować się z czasem, dlatego warto na bieżąco kontrolować próbki detali pod różnym kątem, również niektóre niszcząc. Przykładami testów DT mogą być badania takie jak próba zgniatania, próba rozciągania bądź próba podgrzania. Badania te mogą wykazać, w jakich maksymalnych warunkach obciążona może być próbka, aby wykazywać się stuprocentową jakością i nie ulec deformacji.
Badania NDT i DT służą dwóm głównym czynnikom: bezpieczeństwu pracowników na zakładzie oraz wyższej jakości produkowanych materiałów. To drugie odpowiada także za mniejszą ilość reklamacji przy realizacji zamówień naszych klientów. Badania NDT, DT, audyty i procesy automatyzacji oraz kontroli jej pozwalają firmie produkcyjnej wznieść się na wyższy poziom. Nie warto z nich rezygnować.