Korepetycje – dla kogo?

Korepetycje – dla kogo?

Korepetycje często kojarzą się z koniecznością nadrobienia braków w nauce. Czasem nie radzimy sobie z matematyką lub innym przedmiotem, zdarza się, że po prostu nie czujemy tematu, w innym wypadku może nauczyciel nie wykłada przedmiotu w odpowiedni dla nas sposób. Ale czy korepetycje są odpowiednie wyłącznie dla osób, które chcą nadrobić braki?

Problemy w szkole

Potrzeba korepetycji nierzadko bierze się stąd, że uczniowie nie radzą sobie z wymaganiami na zajęciach. Nie nadążają za materiałem, zbierają złe oceny i mimo dodatkowych zajęć lub specjalnemu poświęcaniu się nauczyciela, nie są w stanie zrozumieć materiału. Czasem zdarza się też, że to nauczyciel nie potrafi przekazać wiedz w odpowiedni sposób, przez co uczeń, który normalnie pojąłby w lot każdy temat, zwyczajnie sobie nie radzi. Zdarza się, że to po prostu wina systemu, który nie przewiduje czasu na to, żeby potrzebującemu tego uczniowi ten czas zapewnić i wytłumaczyć mu jeszcze raz to, czego nie zrozumiał.

Do nowej szkoły i matury

Korepetycje sprawdzają się również w przypadku gdy dziecko potrzebuje w ostatniej klasie szkoły podstawowej dostać dobre oceny, które pomogą mu się dostać do wymarzonej szkoły średniej. Wymogi nierzadko są wyśrubowane, warto więc postarać się o dobre wyniki z końcowych egzaminów i zajęć. Podobnie sprawa wygląda w przypadku matury. Wiadomo, jak ważne są dobre wyniki, jeśli planuje się w przyszłości wymarzone studia. Konkurencja jest duża, dlatego trzeba mierzyć wysoko. Korepetycje pomogą przygotować się zarówno z przedmiotów, o które się martwimy, jak i z tych, z których marzymy o jak najlepszych wynikach. Szczególnie przydają się korepetycje z języka angielskiego. Opole i okoliczne miasta rejestrują wolny wzrost zdawalności z tego przedmiotu, choć i tak nie jest to niski poziom (z 94% w 2017 roku do 97% w 2018 roku). To ważny przedmiot, ponieważ podczas rekrutacji na studia, coraz częściej angielski jest wymagany i wysoko punktowany.

Dla bystrzaków

Wbrew obiegowej opinii z korepetycji korzystają również osoby, które radzą sobie całkiem nieźle, a nawet bardzo dobrze. Korepetycje często traktuje się jako lekcje, które nie tylko uzupełniają wiedzę ucznia, ale i ją poszerzają poza to, czego wymaga się w podstawie programowej. Szczególnie popularne są w dużych miastach, gdzie rodziców stać na to, by zapewnić swoim pociechom poszerzenie edukacji.