Kilka usług, których jeszcze nie znasz!
Czy słyszałeś kiedyś o odmanganianiu wody? Albo o ultradźwiękowej technice Phased Array? Być może sądzisz, że wiedza ta jest niezupełnie dla Ciebie, ale... skąd wiesz, skoro jej nie masz? Dziś postaramy się ją uzupełnić.
Odmanganianie wody
W wielkim skrócie to nic innego jak usuwanie soli manganu z wody. Obecność tej soli żelaza oraz manganu w wodach podziemnych to bardzo duża duża niedogodność w przypadku wykorzystywania tych wód do celów komunalnych i przemysłowych. Aby pozbyć się soli, wykorzystuje się odpowiednie katalizatory – to dlatego odmanganianie wody jest usługą wykonywaną przez profesjonalnych badaczy. Złożoność przeróżnych reakcji chemicznych, które zachodzą w trakcie procesu odmanganiania sprawia, że zoptymalizowanie poziomu soli wymaga sporego doświadczenia oraz starannej kontroli.
Dlaczego wodę należy raz na jakiś czas poddawać takim procesom? Ponieważ nawet niewielkie przekroczenie manganu w wodzie sprawia, że zmienia się barwa oraz mętność wody, a także jej smak i zapach wody stają się nieprzyjemne dla człowieka oraz sprawia, że na rurach osadza się trudny do pozbycia się osad.
Technika Phased Array – dla spawaczy
Technika ta to rozszerzona wersja badania nieniszczącego – badania ultradźwiękowego metodą echa, którą stosuje się przy ocenie stanu jakości złączy spawanych, odlewów lub odkuwek. Jak to działa? Wiązka ultradźwiękowa zostaje zaprogramowana, by można było sterować nią w sposób zdalny. Wiązka prowadzona elektronicznie omiata badany obiekt spawany (spoinę, odkuwkę) i bada jej przekrój (badania poprzeczne) – kilka takich wiązek pozwala „pociąć” obiekt na plasterki, Wyniki takiego badania pozwalają zobaczyć, jak wygląda stan materiału i mogą być wyświetlone w różnej formie, na przykład jako przekroje poprzeczne czy rzuty. Badania ultradźwiękowe to jeden ze sposobów przeprowadzenia tak zwanych technik nieniszczących.
Co ciekawe, nie tylko badania nieniszczące przeprowadzane są na konstrukcjach spawanych, by sprawdzić ich jakość i wyznaczyć przybliżony czas wytrzymałości. Taką funkcję pełnią również badania niszczące, których celem jest także określenie jakości badanego materiału. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jednak forma badań inwazyjnych, w których materiał ulega zużyciu, co w przypadku badań nieniszczących nie ma miejsca.
Jak sądzisz, jak wielu jeszcze usług nie znasz? A może chciałbyś lepiej poznać wyżej wspomniane usługi? Pamiętaj, że to nic trudnego! Zajrzyj na strony internetowe lub przejrzyj nasze pozostałe wpisy. Zachęcamy!