Już za moment matura!

Już za moment matura!

Matura zbliża się wielkimi krokami! Do matury zostało już tylko około stu dni. Niektóre szkoły dawno już mają za sobą studniówki. To już ostatni dzwonek dla wszystkich spóźnialskich, którzy nie pamiętali o tym, by wcześniej przysiąść do nauki. Zostało już niewiele czasu, by nadrobić zaległości samemu, ze znajomymi lub zdecydować się na korepetycje.

Co obowiązkowo?

Przedmioty obowiązkowe do zaliczenia na maturze to jak zawsze język polski, matematyka i język obcy nowożytny (na przykład angielski, niemiecki, francuski – oczywiście mogą być też inne, ale te są najbardziej popularne). Ponadto należy wybrać jeden egzamin pisemny rozszerzony – tutaj mamy już dowolność. Jeśli uczeń chodził do szkoły, w której naucza się języka mniejszości narodowej, uczeń musi zdać również egzamin z tego przedmiotu. Podobnie jest w części ustnej. Standardowo obowiązkowymi przedmiotami z języków ustnych do zdania są język polski, język obcy nowożytny oraz wspomniany język mniejszości, jeśli uczyło się go w szkole. Matematyka jest nadal przedmiotem obowiązkowym do zdania, dlatego warto zdecydować się na korepetycje z matematyki. Warszawa, czyli stolica, w roku 2017 miała zdawalność na poziomie 89%, wynik ten poprawił się nieznacznie rok później. Wyniki matur z ubiegłego roku wskazują, że zdawalność utrzymała się na poziomie 90%. Rodzice nie mają wątpliwości, że to dzięki korepetycjom!

Ile przedmiotów rozszerzonych?

Obowiązkowo należy zdać przynajmniej jeden dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wybrać w sumie aż sześć dodatkowych przedmiotów maturalnych. Poza jednym obowiązkowym można więc wybrać aż pięć dodatkowych przedmiotów do zdania. Jednym z najchętniej wybieranych przedmiotów rozszerzonych na maturze jest język angielski. Coraz więcej osób decyduje się też na doszlifowanie swojego języka przez kurs języka angielskiego. Opole, Bydgoszcz, Toruń, a nawet jeszcze mniejsze miasta mają mnóstwo korepetytorów, którzy chętnie z tym językiem pomogą.

Problematyczne korepetycje

Zdecydowanie gorzej ma się sprawa w przypadku mniej popularnych języków. Znalezienie tak zwanego native’a (czyli osoby, dla której ten język jest językiem ojczystym) jest problematyczne. Nie tak trudno znaleźć też korepetytora z języka niemieckiego czy francuskiego, ponieważ to stosunkowo popularne języki, których wiele osób chętnie się uczy. Zdecydowanie trudniej o takie języki jak hiszpański czy włoski. A i korepetycje językowe z osobami, dla których to język ojczysty, będą też kosztować więcej za jedną godzinę nauki. Dla chcących uczyć się takich języków warto zastanowić się nad opcją wspólnej nauki języków. Obecnie istnieją portale zrzeszające osoby, które chcą wzajemnie uczyć się języków. Przykładowo obywatel Hiszpanii chce nauczyć się języka polskiego – jeśli mu w tym pomożesz, na pewno z chęcią nauczy Cię języka hiszpańskiego.

Korepetycje nie tylko dla osób z brakami

To, że na korepetycje uczęszczają wyłącznie osoby, które nie radzą sobie w nauce, to mit. W dodatku bardzo szkodliwy. Na korepetycje uczęszczają często osoby, które zwyczajnie chcą poszerzyć swoją wiedzę lub nawet przygotowują się do olimpiad z danych przedmiotów. Często na korepetycje uczęszczają więc osoby bardzo bystre, które wcale nie mają problemów z nauką. Co więcej, radzą sobie bardzo dobrze, ale wiedzą, że mogą jeszcze lepiej, dlatego starają się edukować jeszcze bardziej, jak najlepiej wykorzystując swój potencjał.

Najbardziej problematyczne przedmioty

Matematyka być może nadal pozostaje królową nauk, ale jednocześnie jest najbardziej problematycznym przedmiotem dla wszystkich maturzystów. Szczególnie spędza sen z oczu humanistów, dla których królowa nauk może zdawać się przedmiotem nie do pokonania. W obecnych czasach jednak łatwo o korepetycje. Obecnie organizowane są nawet zajęcia grupowe. Korepetytorzy nierzadko dojeżdżają do klientów, choć zdarzają się i tacy, którzy udzielają ich w swoim domu. Warto zwiększyć swoje szanse na zdanie matury, jeśli nie czujemy się z jakiegoś przedmiotu pewni. Ponadto warto też skorzystać z korepetycji, jeśli zależy nam na wysokim wyniku i chcemy dostać się do dobrej szkoły wyższej, w szczególności na kierunek, który jest bardzo prestiżowy i oblegany.