Zalety i wady mieszkania w jednym kraju, a pracy w drugim

Zalety i wady mieszkania w jednym kraju, a pracy w drugim

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy da się jednocześnie mieszkać w Polsce i pracować za granicą? Czy można pogodzić te dwa światy? Bez wątpienia nie każdy chce opuszczać ukochane rodzinne miejsce lub porzucać mieszkanie własnościowe. Oczywiście, opcja pracy w jednym miejscu, a pracy w drugim jest możliwa, ale nie będzie łatwa.

Mieszkanie w Polsce, praca u sąsiadów, komu trudniej?

Mieszkanie w Polsce przy jednoczesnej pracy za granicami kraju może nieść ze sobą liczne zalety, jednak niektórym osobom będzie trudniej przemieszczać się z serca kraju. Przykładowo mieszkańcom Warszawy będzie trudno w ciągu jednego dnia pojechać i wrócić z Niemiec. Jeśli chodzi o przewóz osób, Wrocław lub Zielona Góra będą lepszym wyborem do rozpoczęcia podróży w kierunku Niemiec, choć w przypadku Wrocławia czas podróży może być zdecydowanie dłuższy. Z Katowic najlepiej będzie pojechać do Czech, z kolei z na Słowację najłatwiej dotrzemy z Krakowa.

Wady i zalety

Największą i oczywistą wadą codziennych przejazdów między granicami jest oczywiście to, że jeśli mieszkamy w miejscu położonym daleko od granicy, podróż do pracy może trwać bardzo długo. W przypadku osób mieszkających bliżej, taka podróż może zająć około godziny. Taką trasę często pokonują osoby pracujące na terenie Polski, więc w ogólnym rozrachunku praca za granicą przy jednoczesnym mieszkaniu na terenie Polski może przynieść wiele korzyści. Koszty życia w Polsce są przecież tańsze, podobnie w przypadku opłat czy wynajmu mieszkań, a nawet codziennego żywienia, przy czym pensje, jak na polskie warunki, mogą być zdecydowanie lepsze.

Inne problemy

Niespodziewanym problemem przy takim stylu życia mogą okazać się korki, szczególnie w okresie letnim, który sprzyja wakacyjnym wyjazdom. Zależnie od tego, czy będziemy chcieli podróżować własnym samochodem, czy może zdecydować się na przewóz osób. Jeśli zależy nam na możliwie maksymalnym ograniczeniu kosztów przejazdu, oczywistym jest, że lepszym wyborem naturalnie będzie skorzystanie z profesjonalnego przewozu. Takie rozwiązanie ograniczy też zmęczenie spowodowane kierowaniem pojazdem, podczas podróży autobusem możemy też czytać książkę, obejrzeć film lub przesłuchać podcast, nie będzie to więc czas zmarnowany. Możemy też się zdrzemnąć i zregenerować część sił oraz odpada konieczność szukania miejsca parkingowego.