Technologia wokół nas

Technologia wokół nas

Każdy z nas każdego dnia korzysta z ciągłego rozwoju technologicznego. Co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania, które pomagają nam zarówno w życiu codziennym, jak również w kwestiach związanych z karierą zawodową. Czasami nawet nie zwracamy uwagi na ten rozwój, którego nawet nie dostrzegamy. Jakie urządzenia technologiczne nam pomagają na co dzień?

Komunikacja

Nawet na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i po rozmowach z przedstawicielami starszych pokoleń widać, jak wiele nowych możliwości komunikacyjnych pojawiło się na świecie. Widoczne na słupach przy drogach przewody telekomunikacyjne, czy też nowoczesne routery w Twoim salonie - te narzędzia pomagają nam w utrzymywaniu kontaktu z innymi osobami.

Dopiero w czasach powojennych w większości domów w naszym kraju pojawiły się telefony stacjonarne, łączone z siecią poprzez przewód spawalniczy. Pod koniec XX wieku na polskich ulicach zaczęto dostrzegać komórki, kształtem i rozmiarem przypominające cegłę. Dzisiaj młodzież znacznie częściej korzysta ze swoich smartfonów niekoniecznie do dzwonienia do innych, ale do porozumiewania się poprzez media społecznościowe.

W związku ze zmianą platform i rozszerzeniu możliwości, sam szablon wiadomości, czy też prowadzenia rozmów uległ zmianie. Jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu pisano bardzo długie listy, na które odpowiedź przychodziła dopiero po paru dniach. Dzisiaj na krótką, zawierającą pojedyncze słowa wiadomość oczekujemy odpowiedzi niemal natychmiast.

Warto też zwrócić uwagę na poszerzone możliwości wyboru ścieżki kariery. Dzięki ogólnodostępnemu Internetowi oraz urządzeniom pozwalającym na odbiór i przetwarzanie obrazu i dźwięku, dostajemy możliwość pracy zdalnej, bez wychodzenia z domu.

Pozyskiwanie energii

Polska posiada wieloletnią tradycję przemysłu górniczego, przede wszystkim ze względu na złoża węgla na Górnym Śląsku, czy też w centralnej części kraju, na przykład w położonym niedaleko Łodzi Bełchatowie. Dzięki możliwościom pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, w przeciągu kilkudziesięciu lat górnictwo zejdzie na drugi plan, a może nawet straci całkowicie wagę.

Jakie są to źródła odnawialne? W niektórych krajach, takich jak Norwegia, niezwykle popularne są elektrownie wodne, które dzięki wodzie mogą generować energię. Na podobnej zasadzie działają elektrownie wiatrowe, które można dostrzec na płaskich, wietrznych terenach Pomorza Zachodniego. Ostatnimi czasy największą popularnością w Polsce z wymienionych cieszy się pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, czyli fotowoltaika. Wrocław, Łódź, Poznań - w tych wszystkich miastach można bez żadnego problemu dostrzec panele słoneczne umieszczone na dachach budynków.