STARA CZY NOWA CEGŁA?

STARA CZY NOWA CEGŁA?

Pytanie to nurtuje każdego, kto kocha się w budowlach ceglanych i takich również wystrojach wnętrz. Nic dziwnego – cegła ma swój urok, a podobno im starsza, tym ma go więcej. Nie każda jednak stara cegła nadaje się do ponownego użytku, w takich wypadkach często na przeciw wychodzi nam imitacja starej cegły. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni po nią sięgnąć i czy to naprawdę aż taka różnica?

CEGŁA STARA A IMITACJA STAREJ CEGŁY

Chyba żaden prawdziwy miłośnik cegły nie jest obojętny na urok starej cegły i na atmosferę, którą wprowadza do wnętrz. Stara cegła to nie tylko wyjątkowy klimat i niepowtarzalność, ale też historia i tradycja, której nawet najlepsza imitacja starej cegły po prostu nie posiada. Czasem jednak stara cegła może być niebezpieczna i niezdrowa, dlatego warto zastanowić się nad jej imitacją. Ale... dlaczego?

Ponieważ w cegle starej mogą bytować mikrobiologiczne żyjątka, które mogłyby mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także wesoło zagospodarować się w innych częściach domu i elementach dekoracyjnych takich jak, na przykład, listwy ścienne. Dodatkowo zniszczenia, w tym skruszenia i ubytki mogą sprawić, że stara cegła nie będzie najbezpieczniejszym materiałem, którego możemy użyć. Choć nawet w takim stanie cegła wciąż cieszy się wyjątkowością, to jednak dobrze jest choć chwilowo się zastanowić, czy chcemy mieć taką cegłę (i, przy okazji, jej lokatorów) w swoim domu.

CEGŁA A NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

Odgórnie firmy zajmujące się renowacją cegieł starych przyjęły, że jeżeli zniszczenia takie jak wykruszenia cegły przekraczają połowę powierzchni materiału, cegłę należy po prostu wymienić na nową. To samo w sobie nie jest jednak rozwiązaniem gorszym. Czasem warto zrezygnować z pomysłu na wnętrze w stylu retro i pogodzić się z uszczerbkami w starej cegle – pozbyć się jej i stworzyć wnętrze nowoczesne, dopasowane do progresywnych rozwiązań w naszym domu, takich jak chociażby instalacje fotowoltaiczne. Jeżeli jednak pomysł ten nie przemawia do nas w ogóle, zróżnicowaną fakturę czy naturalne odcienie naszej starej cegły i jej uszczerbki producenci cegieł mogą odtworzyć, formując i wypalając nową cegłę w tradycyjny sposób, imitując ją na starą.

Stara cegła to jednak nie tylko wyjątkowy klimat i niepowtarzalność, ale też historia i tradycja. Nie warto jej niszczyć, dopóki realnie nie zagraża ona naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu lub jeżeli nie przekonują nas wnętrza o stylu nowoczesnym. Jeżeli jednak nie znamy historii naszej cegły i nie jesteśmy z nią związani aż tak, czasem warto skusić się na jej imitację, właśnie ze względów bezpieczeństwa.