Rozwijający się rynek kryptowalutowy

Rozwijający się rynek kryptowalutowy

Dzięki ciągle rozwijającej się technologii oraz komunikacji, do Polski coraz szybciej docierają nowości ze Stanów Zjednoczonych, czy też z Europy Zachodniej. Nie inaczej było z kryptowalutami, które od kilku lat zdobywają coraz większe uznanie wśród młodej części naszego społeczeństwa.

Czym są kryptowaluty?

Postawły one w 2009 roku w Japonii, gdzie pewien informatyk wymyślił napisanie kodu na własną walutę. Jej założenia wydają się na swój sposób bardzo logiczne, rozsądne i stanowią odpowiedź na częste zarzuty w stosunku do wlaut tradycyjnych. Przede wszystkim liczba bitcoinów, czyli najbardziej popularnej kryptowaluty, jest odgórnie ograniczona. Nigdy nie powstanie więcej niż 21 milionów jednostek, przez co jego wartość jest teoretycznie znacznie bardziej stabilna. Przy zestawieniu z innymi walutami tradycyjnymi, takimi jak na przykład dolar, które mogą być cały czas dodrukowywane, wartość bitcoina będzie siłą rzeczy rosła. Ponadto, jest to waluta demokratyczna. Niemal każda zmiana w kodzie kryptowaluty jest podejmowana w głosowaniu, w którym uczestniczą wszyscy posiadacze bitcoina. Pozwala to na zachowanie transparantności.

Pozyskiwanie w świecie rzeczywistym

Wiele osób traktuje kryptowaluty jako pewnego rodzaju inwestycję i chciałyby w pewnym momencie wymienić je na walutę tradycyjną. Można to zrobić na dwa sposoby, które są najbardziej popularne. Po pierwsze, można skorzystać z kantoru internetowego, którego użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Procedura wygląda analogicznie do tej znanej z wymieniania walut w kantorze internetowym naszego banku. W przypadku kantoru kryptowalut również należy czekać kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt godzin na finalizację transakcji. Istnieją też bitomaty, które umożliwiają wypłatę gotówki poprzez transfer kryptowalut. Działanie analogiczne do bankomatów z tą różnicą, że zamiast karty kredytowej używamy aplikacji w telefonie i skanowania kodu QR.

Jak przyszłość czeka bitcoina?

Młodzi Polacy z dużą uwagą i zainteresowaniem przyglądają się dalszym losom bitcoina. Niektórzy z nas inwestują duże pieniądze w kryptowaluty. Patrząc na ostatnie kilka lat, trend dotyczący wartości bitcoina w niedalekiej przyszłości, jest bardzo pozytywny.