Rozszerzanie diety dziecka – od czego zacząć?

Kiedy dziecko przestaje odżywiać się wyjątkiem mlekiem matki lub modyfikowanym z butelki, rodzice zastanawiają się, jak najlepiej wprowadzić swoją pociechę w świat stałych pokarmów. Przez to zastanawiają się, kiedy dokładnie zacząć zapoznawać dziecko ze stałym jedzeniem, czy aby na pewno się najada i czy nie brakuje mu najważniejszych składników odżywczych.

Kiedy?

Rozszerzanie diety u dziecka powinno zaczynać się po szóstym miesiącu życia. Co prawda wskazuje się czasami, że odpowiednim momentem może być też czas, kiedy dziecko kończy 4 miesiące życia. Różnice biorą się stąd, że  Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią, że pierwsze próby pokazywania dziecku nowych produktów żywieniowych powinny nastąpić między 17 a 26 tygodniem życia (czyli właśnie między około 4 a 6 miesiącem). Ponieważ, 17 tydzień życia dziecka to absolutne minimum, żeby dziecko mogło w ogóle przyswoić jedzenie inne niż mleko matki i by inne pokarmy nie były dla niego zagrożeniem – w tym czasie dojrzewają do nerki i przewód pokarmowy. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, by wprowadzić inne pokarmy nie wcześniej niż przed 6. miesiącem życia. Poza osiągnięciem odpowiedniego wieku, warto sprawdzić, czy dziecko przejawia już pewne oznaki, które świadczą, że może być gotowe do jedzenia innych pokarmów.

Te oznaki to na przykład:

  • próby gryzienia przedmiotów,
  • kierowanie przedmiotów do ust,
  • odchodzenie od odruchu wypychania pokarmu językiem, połykanie,
  • rozwijana umiejętność siedzenia.

Co podawać małemu dziecku jako pierwsze?

Z pewnością rodzice małych dzieci, szczególnie pierwszych dzieci, stają przed trudnym wyborem, co zacząć podawać dziecku jako pierwsze ze stałego pokarmu. Reklamy telewizyjne i radiowe nie zaprzestają bombardowania nas kolejnymi produktami dla najmłodszych dostępnymi w ich ofercie. Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie do tego, co powinno się proponować dziecku jako pierwsze. Jednak akceptacja smaku słodkiego rozwija się zdecydowanie łatwiej, dlatego warto zacząć od warzyw, pokazać dziecku, że również są smaczne. Początkowo może być trudno, ponieważ smak warzyw zdecydowanie różni się od smaku mleka matki, jednak warto się starać i owoce wprowadzić nieco później – jednocześnie nie przestając podawać warzyw.

Jak wprowadzać pierwsze stałe pokarmy?

  • Stopniowo – nie więcej niż jeden nowy pokarm dziennie,
  • Na początek proste pokarmy – owoce, warzywa, kaszki zbożowe,
  • Niewielkie ilości – podawać dziecku małe ilości na spróbowanie, kilka łyżeczek, nie zastępować posiłków nowymi na siłę,
  • Wprowadź jajka, ryby i mięso – po pewnym czasie warto zapoznać dziecko i z tymi produktami, które są bardzo istotne dla rozwoju ze względu na bogactwo składników odżywczych.