Przejazd za granicę – bus czy autobus?

Przejazd za granicę – bus czy autobus?

Nieważne, czy planujemy tani przejazd na wakacje, odwiedzenie rodziny, czy może myślimy o wyprowadzce z kraju. Przed każdym z nas pojawia się problem, jaki transport wybrać. W obecnych czasach możliwości przemieszczania się jest wiele. Możemy bowiem skorzystać z transportu samolotowego, pociągów, autobusów, a nawet mniejszych busów. Nie należy również zapominać o możliwości podróży samochodem czy przepłynięciu statkiem – ten ostatni nie zabierze nas jednak w zbyt wiele miejsc.

Dlaczego nie samochód, pociąg lub samolot?

Z różnych powodów podróż samolotem nie będzie odpowiednia dla każdego. W najbardziej obleganych okresach – przykładowo świątecznych – bilety lotnicze potrafią osiągać zawrotne ceny. Ponadto obowiązuje nas ścisły limit bagażu oraz nierzadko rzeczy, które możemy w nim przewozić. Wiele osób boryka się również z problemami takimi jak lęk przed lataniem samolotem. Stąd zdecydowanie lepszym wyjściem będzie podróż środkami transportu lądowego. Samochód nie zawsze jest najlepszym wyjściem, ponieważ wiele osób albo nie posiada samochodu, albo nie czuje się gotowa na długą zagraniczną podróż spędzoną za kierownicą. Niektóre oferty wspólnych przejazdów mogłyby się sprawdzić, o ile zdecydowalibyśmy się zaufać zupełnie obcej, nieprzeszkolonej do przewozu ludzi osobie i wsiąść z nią jako pasażer do samochodu. Pociągi są zdecydowanie mniej problematyczne, ale szczególnie w przypadku dłuższych tras możemy być zmuszeni do wielu przesiadek.

Dla kogo autobus, dla kogo bus?

Podczas planowania wyjazdu za granicę z pewnością warto zastanowić się, czy wolimy przejazd wygodniejszy czy tańszy. Autobus może okazać się lepszy, jeśli nie zależy nam na wygodzie – więcej siedzeń to mniej miejsca na nogi i zdecydowanie ograniczona możliwość rozłożenia fotela, jeśli na przykład podczas podróży chcielibyśmy się zdrzemnąć. Wiele autobusów na długich, międzynarodowych trasach ma w swej ofercie również możliwość skorzystania z toalety, jednak korzystanie z takiego przybytku w tak ciasnym miejscu może nieść ze sobą wątpliwe walory rozrywkowe. Przykładowo bus do Niemiec może być nieco droższy, ale podróż nim będzie zdecydowanie o wiele bardziej wygodna. Mniej siedzeń, wygodniejsze fotele to zdecydowanie zaleta dla osób, które cenią sobie przestrzeń i możliwość spokojnego przespania nocy podczas podróży. Co prawda w mniejszych busach nie ma toalet, ale liczne postoje sprawiają, że to nie problem.

Zdecydowanie lepiej wybrać podróż busem. Nieco większy koszt przejazdu bez cienia wątpliwości zrekompensuje nam możliwość zaczerpnięcia odrobiny snu, wygodne fotele, klimatyzacja i spokojny przejazd – ponieważ mniej osób w busie to mniejsza szansa na spotkanie nieprzyjemnego współpasażera.