PIANKA FOAMIRAN – KREATYWNE FORMOWANIE

PIANKA FOAMIRAN – KREATYWNE FORMOWANIE

Kwiaty idealnie wypełniają wnętrza. Nawet te sztuczne to dekoracja uniwersalna, która zawsze już będzie modna, tym bardziej że można wykorzystać ją przede wszystkim w zdobnictwie handmade, decoupage i scrapbookingu. Ale jak i z czego stworzyć najładniejsze kwiaty, które wyglądają jak żywe? Podpowiadamy: pianka foamiran.

CZYM JEST PIANKA FOAMIRAN?

Foamiran lub, inaczej zwana, pianka irańska to fenomenalny wynalazek pozwalający na ręczne formowanie kwiatów lub ich odcisk w specjalnie dostosowanych do tego formach. Pianka foamiran jest na tyle plastyczna, że bardzo łatwo można uformować z niej realistyczny kwiat, a jednocześnie, po wyschnięciu, jest trwała – kwiat ten może więc stanowić ozdobę nawet na długie lata. Na ogół pianka ta liczy 0,8 mm grubości (choć zdarzają się jej grubsze wersje). Działa dzięki ciepłu naszych rąk lub, jeśli chcemy ułatwić sobie pracę, dzięki ciepłu oddawanemu przez inne źródła, na przykład świecę, palnik, żelazko, a nawet... prostownicę do włosów (oczywiście, w tych ostatnich dwóch przypadkach należy mieć na uwadze środki ostrożności).

Dlaczego pianka foamiran jest lepsza od kwiatów wykonywanych chociażby z materiału czy papieru? Ponieważ jest znacznie wytrzymalsza i odporna na działanie wody, więc można ścierać z niej kurz lub obmywać kwiaty. Uformowane kwiaty nie odbarwiają się od słońca, nie odkształcają się z czasem, dodatkowo łatwo nadać im kolor, korzystając z pasteli czy farb.

HURTOWNIE DECOUPAGE, HURTOWNIA DEKORACJI I INNE

A gdzie można w ogóle dostać taką piankę? Wcale nie trzeba lecieć po nią aż do Iranu, choć to stamtąd do nas przybyła. Foamiran bez problemu można nabyć w sklepach internetowych, w niektórych hurtowniach papierniczych, sklepach do scrapbookingu i decoupage'u. Powinna być w nią zaopatrzona również niedjedna hurtownia dekoracji, głównie on-line.

W zależności od wielkości arkusza ceny pianki foamiranowej zaczynają się już od 3 zł, a więc za niewielki koszt jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę bajeczne kwiaty o najróżniejszych barwach i kształtach. Tym bardziej, że piankę bez problemu można ciąć nożyczkami; jest więc spora szansa, że nie zmarnujemy zbyt wiele materiału z arkusza.

CZYM SĄ MOLDY?

Jeżeli temat nas zainteresował i dodatki kwiatowe z foamiranu są tym, za co chcemy się zabrać, kolejnym punktem ożywienia naszych roślin powinien być zakup tak zwanych moldów, czyli form, z których tworzy się realistyczne listki, oraz pręcików, których nie powinno zabraknąć między płatkami. Nie są jednak konieczne już na początku naszej przygody; najpierw sprawdźmy, czy pianka dobrze „leży” nam w dłoniach.