JAK ZAPAKOWAĆ PACZKĘ KURIERSKĄ

JAK ZAPAKOWAĆ PACZKĘ KURIERSKĄ

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak powinno się zapakować paczkę w przypadku wynajęcia usługi kurierskiej. Chociaż polskie firmy transportowe różnią się od siebie, ogólne rozporządzenie przepisów na temat pakowania raczej nie ulega rozróżnieniu.

PACZKA STANDARDOWA I NIESTANDARDOWA

Tutaj problemu nie ma. Jeżeli chcemy przewieźć przedmiot zapakowany w kartonowy prostopadłościan, zapoznajmy się jedynie z przepisami danego przewoźnika odnośnie wymiarów i wagi. Niektóre firmy mają limit sumy wszystkich wymiarów kartonu – wysokości, szerokości i długości – oraz limit wagowy, głównie do trzydziestu kilogramów. Jeżeli suma boków i waga nie przekracza limitu, paczkę łatwo nadasz na stronie przewoźnika lub w odpowiednim punkcie obsługi klienta.
Jeżeli jednak paczka jest większa, kurier może zażyczyć sobie, by do jej opakowania wykorzystać europalety. Dotyczy to głównie paczek gabarytowo ciężkich, przewyższających trzydzieści kilogramów. Na palety trafiają często również paczki o niestandardowym opakowaniu pod względem kształtu i wymiarów (nie jest prostopadłościanem, suma wymiarów paczki przekracza limit) lub została uznana za nieodpowiednio zapakowaną (np. posiada wystające elementy). O takim transporcie poinformuj wcześniej kuriera, niektóre firmy wykorzystują samochody mniejsze do paczek standardowych oraz większe ciężarówki do paczek, które wymagają przewożenia opakowań na paletach.

CZEGO NIE PRZEWIEZIESZ?

Istnieją w polskim prawie konkretnie wyszczególnione towary, których nie przewiezie żaden z legalnie oferujących swoje usługi kurierów. Są to głównie: alkohol (wykluczając napoje alkoholowe), broń i amunicja, banderole, futra, karty płatnicze, narkotyki, publikacje i materiały audiowizualne zabronione przez prawo (np. pornografia), skóra i szczątki ludzkie. Na niektóre z towarów nałożone są również ograniczenia, na przykład niebezpieczne łatwopalne oleje przemysłowe czy materiały wybuchowe, w tym gazy palne można przewozić jedynie w ograniczonych ilościach i odpowiednio zapakowane – w tym przypadku w kanistry i zbiorniki zawierające odpowiednie oznaczenia. Te powinny być również zapakowane na palecie. Istnieje również podział na towary nieobjęte całkowitym zakazem, ale ograniczeniami i restrykcjami, którym według polskiego prawa obejmuje się chociażby towary akcyzowe, leki (w tym próbki medyczne) i papierosy. Niektóre z firm kurierskich, na przykład DPD, ma w swoim regulaminie również dodatkowe zakazy, niewyznaczone przez prawo polskie, i są to na przykład: zakaz przewozu żywności, roślin i biżuterii.

Warto pod tym względem zapoznać się z konkretnymi wymogami u wybranej firmy kurierskiej.