Kolor drzwi a wnętrza – jakie drzwi będą odpowiednie?

Kolor drzwi a wnętrza – jakie drzwi będą odpowiednie?

Wbrew pozorom wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych wcale nie jest łatwy. Często decydujemy się na jeden konkretny model dla całego domu czy mieszkania, nie zwracając uwagi na to, czy będą pasowały do wszystkich pomieszczeń. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w drzwi, które będą integralną częścią pomieszczenia, pięknie uzupełniając ich wystrój. Z pewnością mniejszym wyzwaniem są drzwi zewnętrzne. Limanowa i jej mieszkańcy na szczęście nie muszą martwić się o pomoc w doborze odpowiednich drzwi, ponieważ znajdują się tu odpowiednie salony zajmujące się stolarką drzwiową i jej montażem.

Drzwi do ciemnego pomieszczenia

Warto, by drzwi wyróżniały się w odpowiedni sposób, ale nie dominowały aranżacji. Ciemne drzwi nie będą pasować do ciemnych pomieszczeń, ale dobranie białych drzwi do bardzo ciemnego pomieszczenia może spowodować, że na tle ścian będą wyglądać komicznie. Odpowiednie drzwi wewnętrzne w ciemnym pomieszczeniu to nie jeden konkretny model. Przykładowo do ciemnych szarości warto dobrać nieco jaśniejszy brąz. Zdecydowanie nie drzwi w klasycznym kolorze orzechu, ponieważ ten będzie zbyt ciemny. Warto natomiast rozważyć coś z palety jaśniejszych dębów, np. dąb szkarłatny lub dąb syberyjski. Z kolei z brązami świetnie zagrają wysokiej jakości drzwi w kolorze popielatym lub nieco ciemniejszym, na przykład idealnie sprawdzi się tu Antracyt.

Drzwi do jasnego pomieszczenia

Nie od dziś wiadomo, że czasem mniej znaczy więcej. Dlatego do jasnego pomieszczenia skomponowanego w kolorach szarości warto wybrać białe drzwi, które staną się delikatnym akcentem na tle szarej farby, tapety lub zwyczajnie będą pasować do koloru mebli. W przypadku pomieszczeń o jaśniejszej aranżacji sprawdzą się również drzwi w ciemniejszych kolorach. Warto mieć jednak na uwadze, że ciemny kolor może zdominować całe pomieszczenie – a to przecież rzecz, której raczej chcielibyśmy uniknąć. Dobrym wyborem nie będą więc najciemniejsze brązowe drzwi, ale coś pośredniego. Wskazane będą tu więc takie modne brązowe drzwi jak Buk, jaśniejszy orzech lub odcień Tabacco.

Dobór odpowiednich drzwi to niełatwa sztuka, jeśli chcemy, by nasze pomieszczenie prezentowało się pięknie i z gustem. Warto zastanowić się, czy koniecznie chcemy zdecydować się na jeden model. Czasem warto zaszaleć, wybierając różne modele i kolory drzwi, przy czym należy pamiętać, że i to niesie za sobą pewne ryzyko, że znacznie różniące się od siebie drzwi zestawione w holu czy pomieszczeniu będą wyglądać komicznie. Dlatego wybór drzwi należy planować z rozwagą.