Jaki gotowy garaż wybrać?

Jaki gotowy garaż wybrać?

Właściciele samochodów często zastanawiają się, jaki gotowy garaż będzie najlepiej chronił ich auto przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie na rynku dostępne są łatwe w montażu garaże praktycznie gotowe do postawienia w kilka chwil. Możemy wybierać z wielu różnych modeli, zależnie od zasobności naszego portfela możemy zdecydować się na garaż blaszany, betonowy, a nawet garaż drewniany.

Garaż betonowy – wady i zalety

Betonowe garaże, choć są bardzo wytrzymałe i szczelne, nie nadadzą się w każde miejsce lub niekoniecznie w każdym miejscu uda się je zamontować. Ponieważ to bardzo ciężkie gotowe odlane formy, do ustawienia takiego garażu potrzebny jest dźwig. Samo ustawienie takiej kilkunastotonowej konstrukcji to nie lada wyzwanie, dlatego sam sprzęt, którego używa się do posadowienia garażu nie zalicza się do najlżejszych. Stąd należy zapewnić szeroki dojazd i stabilne podłoże. Nie pomogą też znajdujące się w okolicy linie energetyczne. Niewątpliwą zaletą takiego garażu jest możliwość ustawiania ich obok siebie lub jednego na drugim.

Garaż blaszany – wady i zalety

Popularne „blaszaki”, czyli garaże blaszane nie wzięły swej popularności znikąd. Choć trzeba zadbać o odpowiednią ich konserwację, chroniąc je przed korodowaniem, są zdecydowanie tańszymi oraz łatwiejszymi w montażu konstrukcjami. Ponieważ garaże blaszane to lekka konstrukcja, należy pamiętać, że garaż blaszany trzeba odpowiednio zakotwiczyć, żeby nie został porwany w razie silnego, porywistego wiatru. Jeśli jest to potrzebne, taki garaż można też dodatkowo ocieplić dwucentymetrową warstwą styropianu. Garaże blaszane z pewnością nie zapewnią takiego ciepła jak garaże betonowe, ale w przeciwieństwie do nich mogą być tworzone w różnych rozmiarach, a poza tym są łatwe w montażu.

Garaż drewniany – wady i zalety

Budowa garażu drewnianego zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż postawienie gotowego garażu blaszanego, nawet jeśli decydujemy się na postawienie go z odpowiednio przygotowanych, przyciętych desek. Choć sam montaż nie jest trudny, można zająć jeden dzień lub nawet dwa, jeśli garaż jest większy lub montujemy dwa garaże. Za montaż trzeba dodatkowo zapłacić, co generuje dodatkowe koszta, ale decydując się na samodzielne złożenie nie otrzymamy gwarancji. Garaż drewniany może wyglądać estetyczniej, ale należy go odpowiednio zabezpieczyć tuż po montażu, a także uważać na ataki szkodników i warunki atmosferyczne, ponieważ nieodpowiednio konserwowany garaż może niszczeć na deszczu lub łatwo spłonąć.