Jak zacząć pisać własną książkę?
Zastanawiasz się nad spisaniem własnych doświadczeń i przemyśleń? A może w twojej głowie urodził się ciekawy scenariusz fabularny i chcesz pokazać go światu? Pomysł na własną książkę jest już połową sukcesu. Jednak co dalej? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, od czego zacząć pisanie autorskiej książki.
Ustal grupę docelową
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu pisania autorskiej książki, jest analiza grupy docelowej. To niezwykle istotne, aby wiedzieć, do kogo kieruje się swoją twórczość. Każda z grup docelowych ma inne preferencje dotyczące języka, stylu czy obecności ewentualnych grafik na stronach publikacji. Istnieją oczywiście książki, które trafiają do każde czytelnika, jednak jest to bardzo wąska grupa publikacji, najczęściej bestsellerowych. Analiza grupy odbiorców ułatwi ci także późniejsze działania marketingowe, ponieważ będziesz mieć wystarczającą wiedzę, w jaki sposób dotrzeć do czytelników.
Przygotuj plan ramowy
Zanim rozpoczniesz pisanie pierwszych rozdziałów, koniecznie przygotuj skrupulatny plan całej publikacji. Pozwoli ci to na sztywne trzymanie się założeń oraz wyeliminuje ewentualne błędy logiczne. Podobny plan powinien zawierać rozpiskę każdego z rozdziałów, jego planowaną objętość oraz najważniejsze etapy i punkty zwrotne. Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem, niestety nie tworzy ramowego planu książki, co w dalszej kolejności skutkuje bardzo chaotyczną składnią, zachwianym ciągiem przyczynowo-skutkowym oraz błędami logicznymi. Jak się pewnie domyślasz, takie książki nie są atrakcyjne dla czytelników, którzy często po przeczytaniu jednego rozdziału porzucają je w kąt.
Korzystaj z gotowych rozwiązań
Czasy, gdy książki pisało się ręcznie lub za pomocą maszyn do pisania już dawno za nami. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg innowacyjnych rozwiązań, które stworzone zostały specjalnie z myślą o pisarzach. Koniecznie sprawdź najlepsze aplikacja do pisania książek, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić ci tworzenie autorskiego materiału. Tego typu aplikacje wyposażone są w rozbudowane edytory tekstów, funkcje usprawniające korektę i redakcję, a także automatyczne składanie kolejnych stron i rozdziałów. Wiele osób nie wie, że pisanie własnej książki nie musi odbywać się za pomocą standardowego edytora tekstu. Współczesne rozwiązania znacznie wspomagają ten proces.
Własna książka to nie lada wyzwanie. Wielu początkujących autorów nie bardzo wie, od czego zacząć. Mamy nadzieję, że nasz poradnik nieco rozjaśnił ci tę kwestię.