Jak wykonać projekt okładki autorskiej książki?

Jak wykonać projekt okładki autorskiej książki?

Planujesz wydanie autorskiej książki? To wspaniale! Z pewnością wiesz już, że jednym z kluczowych etapów całego procesu wydawniczego jest zaprojektowanie dedykowanej okładki dzieła. Wielu autorów ma z tym duży problem bądź całkowicie bagatelizuje ten aspekt. Jak zatem wykonać dobry projekt okładki?

Nawiąż do treści dzieła

Przede wszystkim należy pamiętać, że okładka książki powinna w pewien sposób nawiązywać do treści całego dzieła. Dzięki temu odbiorcy będą mogli w łatwy sposób ją zidentyfikować. Powinna również być zaprojektowana w stylistyce, która odpowiada danemu gatunkowi. Jeśli twoja książka to kryminał, zrezygnuj z lekkich i słodkich grafik, które zarezerwowane są raczej dla romansów i powieści obyczajowych. Jeśli natomiast jesteś autorem biografii lub poradnika, to na okładce powinno znaleźć się twoje zdjęcie, fotografia bohatera dzieła lub charakterystyczna dla danego zagadnienia grafika. Warto przed zleceniem projektu udać się do najbliższej księgarni i przejrzeć kilka książek z podobnego segmentu, aby poszukać inspiracji i sprawdzić, co prezentuje się najbardziej efektownie.

Wyróżnij się!

Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce. To nie do końca prawda, ponieważ wielu czytelników przed zakupem to właśnie okładką sugeruje się w pierwszej kolejności. Warto zatem zadbać, aby była ona wyjątkowa i w pewnym stopniu wyróżniała się spośród innych dostępnych na półce. Jak to zrobić? Sprawdź, jak najczęściej prezentują się okładki w danym segmencie książek. Następnie zastanów się, w jaki sposób możesz się wyróżnić i przełamać panujący trend. Jeśli dobrze się zastanowisz, to z całą pewnością uda ci się osiągnąć efekt wow!

Udaj się do profesjonalisty

Pamiętaj, że od rodzaju zaprojektowanej okładki zależy również to, ile kosztuje druk książki. Jeśli bowiem znajdzie się na niej wiele kolorów i skomplikowanych kształtów, wydruk może kosztować nieco więcej. Poza tym do druku okładki stosowany jest zupełnie inny papier i rodzaj druku, niż w przypadku dalszej części dzieła. Z tego powodu warto dać się po projekt do doświadczonego profesjonalisty, czyli grafika, który ma na swoim koncie podobne zlecenia. Doradzi ci wówczas, jaką okładkę najlepiej zaprojektować w danym budżecie, aby podczas druku nie okazało się, że wyniesie cię on dużo więcej, niż początkowo zakładałeś. Współpraca z profesjonalnym grafikiem to także pewność, że zaprojektowana okładka będzie wpisywała się w specyfikę dzieła oraz aktualne trendy w danym gatunku literackim. Będzie ona również unikalna i niepowtarzalna.