Jak wygląda prawdziwa angielska kuchnia?

Jak wygląda prawdziwa angielska kuchnia?

Nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że kuchnia to serce każdego domu. Ważne, by poza przygotowaniem posiłków, jako pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu, była przytulna, funkcjonalna i piękna. Ile ludzi, tyle różnych ulubionych stylów. Dlaczego warto zaaranżować kuchnię w stylu angielskim? Jak takie kuchnie wyglądają i czym się charakteryzują?

Przestronność ponad wszystko

Dawna angielska kuchnia była przede wszystkim duża. Duży musiał być kominek, podobnie stół, przy którym mieściła się cała rodzina. Palenisko obowiązkowo wyposażano w ruszt, na którym zmieściłoby się tyle jedzenia, że dałoby się nim wykarmić mały oddział wojska. Nie zabrakło również klasycznej kuchni, ale ta musiała mieć komorę, w której wypiekało się chleb. Dziś o domowym chlebie raczej się nie myśli lub wypieka się go w zupełnie inny sposób, ale liczne wiązanki ziół suszących się na sznurku i klasyczny angielski zlew to coś, czego wielu ludzi nadal pragnie w swoim domu.

Delikatne i jasne

Mowa tu oczywiście o kolorystyce. Większa część typowej angielskiej kuchni utrzymana byłą w delikatnych, jasnych kolorach. Dominowały kość słoniowa, wszelkie odcienie beżu, ecru, ciepła żółć i delikatne błękity. Nie brakowało jednak mocnych akcentów w postaci ciemnych blatów. Czasami decydowano się również na ciemną podłogę, choć nierzadko podłoga była kolorystyką zbliżona do ścian i mebli, aby sprawić, by pomieszczenie było przytulne i sprawiało wrażenie niezwykle przestronnego.

Kuchenna wyspa oraz stylowe wyposażenie

Niemożliwym do pominięcia elementem, bez którego nie obejdzie się żadna kuchnia klasyczna w stylu angielskim to oczywiście duża, przestronna wyspa. Świetnie sprawdzi się zarówno w roli stołu, przy którym szybko chcemy coś zjeść bez przechodzenia do jadalni, jak i wyspa będzie idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni w postaci blatów lub dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Prawdziwa kuchnia angielska stworzona jest z naturalnych elementów, króluje tu więc prawdziwe drewno, kamienne blaty i solidna ręczna robota. W angielskiej kuchni na dużą uwagę zasługuje również okap. Tradycyjnie był on duży i rzeźbiony. To wyjątkowy element, który przyciągał uwagę każdego, kto wchodził do kuchni.

Gustowne dodatki

Prawdziwa Angielska kuchnia kryła się również w licznych dodatkach. Mnóstwo przypraw, bibelotów ustawionych na okapie czy suszących się ziół w każdej kuchni sprawiało, że pomieszczenie nabierało swojskiego, przyjemnego i domowego klimatu. Warto zastanowić się nad odpowiednimi drobiazgami, które podkreślą wyjątkowość każdego projektu.