Jak wydać własnego audiobooka?

Jak wydać własnego audiobooka?

Marzysz o wydaniu własnego audiobooka, ale kompetnie nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie nasz dzisiejszy artykuł jest dla ciebie. Podpowiemy ci, z jakich etapów wydawniczych składa się proces opublikowania autorskiej książki audio. Omówimy również wszystkie najważniejsze kwestie w tym temacie.

Nagranie własnej książki

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć w celu wydania własnego audiobooka, jest oczywiście jego zarejestrowanie. Wielu autorów decyduje się na samodzielne nagranie własnej książki i jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie, o ile możesz pochwalić się dobrą dykcją i posiadasz stosowny sprzęt audio. Alternatywnym sposobem jest współpraca z profesjonalnym lektorem. Na rynku znajdziesz wielu wybitnych fachowców, którzy z przyjemnością udzielą swojego głosu do nagrania twojego dzieła. Nie musisz od razu korzystać z usług znanych i cenionych na rynku lektorów czy aktorów. Jak wiadomo, ich wynagrodzenie jest naprawdę wysokie. Jeśli jesteś początkującym autorem, w zupełności wystarczy ci mniej popularny lektor, który jednak posiada wszystkie niezbędne zasoby i warunki do prawidłowego przeczytania twojej książki. Gdzie szukać takich specjalistów? Oczywiście w sieci! Znajdziesz tam specjalne grupy, fora i agencje, które zrzeszają doświadczonych lektorów.

Montaż nagrań i obróbka dźwięku

Gdy twoja książka zostanie już przeczytana i nagrana, przed tobą kolejny krok. Musisz bowiem złożyć wszystkie nagrania w całość i odpowiednio zmontować książkę. Audiobook bowiem musi być płynny i przyjazny dla potencjalnego odbiorcy. Wszystkie zacięcia czy pomyłki lektora muszą zostać zgrabnie usunięte, a całość warto wesprzeć stosownymi efektami dźwiękowymi, które poprawią jakość całe nagrania. Tego typu działania zdecydowanie lepiej oddać ręce doświadczonych fachowców, chyba że posiadasz stosowne oprogramowanie i umiejętności, dzięki którym samodzielnie jesteś w stanie zmontować swoją książkę audio. Pamiętaj jednak, że w audiobookach niezwykle istotna jest jakość nagranego dźwięku. Jeśli zbagatelizujesz tę kwestię, może bardzo szybko okazać się, że odbiorcy nie będą w stanie ze spokojem wysłuchać twojej opowieści.

Wprowadzenie audiobooka do sprzedaży

Wprowadzenie do sprzedaży audiobooka jest dużo prostsze niż np. klasycznej książki. Jest to również dużo tańsze. Czy wiesz bowiem, ile kosztuje druk książki, jej skład i łamanie? To naprawdę duże kwoty. Aby opublikować swojego audiobooka, wystarczy stworzyć dedykowaną platformę online lub nawiązać współpracę z zewnętrznym dystrybutorem, których obecnie działa naprawdę wielu.