Jak wydać swoją książkę?
Wydanie książki to wielka sprawa. To osiągnięcie, które będzie z autorem do końca życia i może pomóc mu w osiągnięciu wymarzonych celów. Jednak znalezienie wydawcy, który zgodzi się na opublikowanie książki w tradycyjny sposób, nie jest łatwe. Wydawnictwa wybierają tylko najlepsze prace, które z dużym prawdopodobieństwem osiągną sukces. Jednak są inne sposoby na wydanie książki. Jakie?
Jak wygląda proces wydawania książki?
Wiele osób marzy o tym, by zostać autorem prawdziwego bestsellera, ale niewielu z nich kiedykolwiek się na to decyduje. Dlaczego? Ponieważ nie jest to tak proste, jak się wydaje. Większość osób nie wie, jak wydać książkę. Wielu pisarzy uważa, że pisanie to tylko 20% całego procesu. Pozostałe 80% to znalezienie wydawcy, redakcja, korekta, projekt okładki i promocja pracy oraz sprzedaż wystarczającej liczby egzemplarzy, aby na tym zarobić. Niestety wiele dzieł nie ujrzy nigdy światła dziennego, gdyż żaden wydawca nie wyraził chęci, by daną pozycję wziąć pod swoje skrzydła. Jednak to nie powód, by się poddawać. Jeśli komuś bardzo zależy na tym, by jego powieść, zbiór wierszy czy reportaż znalazł się na półce w księgarni, może to osiągnąć.
Czym jest self-publishing?
Sposobem na wydanie książki bez pomocy tradycyjnego wydawnictwa jest oczywiście self-publishing. W wolnym tłumaczeniu jest to po prostu samodzielne wydanie książki. Pomoże nam w tym specjalne wydawnictwo, które dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Autor sam musi pokryć część kosztów wydania książki, które następnie przeznaczane są na to, by opłacić redakcję czy korektę. Autor, dzięki temu, że sam pokrywa pewien procent kosztów, może potem liczyć na większy udział w zyskach. To, ile pisarz musi zainwestować, zależy od danego wydawnictwa, a jest ich coraz więcej. Takie instytucje proponują również autorom różne plany, które mogą dopasować do swoich potrzeb i możliwości.
Czy self-publishing się opłaca?
Wiele osób zastanawia się, czy self-publishing w ogóle się opłaca. Czy można na tym zarobić? Oczywiście jak w wielu innych przypadkach, odpowiedź na to pytanie brzmi - to zależy. W przypadku samodzielnego wydawania książek można spotkać się z tak samo dobrym odbiorem, jak w przypadku wydawania pozycji przez tradycyjne wydawnictwa. Wielu czytelników w księgarniach nie zwraca uwagi na to, przez jakie wydawnictwo została dana pozycja wydana. Liczy się przyciągająca wzrok okładka, wciągająca i zaskakująca fabuła i oczywiście dobra, przemyślana promocja wydawanej właśnie przez wydawnictwo książki.