Jak wybrać bramę garażową?

Jak wybrać bramę garażową?

Wraz z rozwojem technologii bramy garażowe coraz częściej to bramy automatyczne, wypierające bramy wymagające otwierania przez ludzi. Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych modeli bram, które z pewnością spełnią wszystkie potrzeby użytkowników. Możemy kupić bramy rolowane, segmentowe czy też rozwierne. Wszystko zależy od tego, jaki mamy, budżet, garaż i co możemy w nim zamontować. Warto pamiętać, że nie każda brama nada się do każdego typu garażu, ponieważ garaże blaszane będą wymagać innych bram niż garaże, które są integralną częścią wybudowanego domu.

Na co zwracać uwagę?

Jeśli marzy nam się automatyczna brama, długość naszego garażu nie powinna wynosić mniej niż 3.3 metra, ponieważ cały system musi mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby zmieścić całą konstrukcję. Równie ważna jest wysokość nadproża, zarówno w przypadku bram automatycznych, jak i tych zamykanych ręcznie. Poza tymi wymiarami należy szczególnie dużo uwagi poświęcić na odpowiednią szerokość węgarek, która nie powinna wynosić mniej niż 100 mm. Mniejsza szerokość może nie być odpowiednia dla wszystkich rodzajów napędów.

Ponadto warto dopasować wygląd bramy garażowej na przykład do:

  • elewacji
  • pokrycia dachu
  • koloru drzwi wejściowych/okien
  • ogólnego stylu budynku, w którym zostanie umieszczona

Bramy garażowe segmentowe

Tego typu bramy to konstrukcje złożone z łączonych na zawiasy panele. Tego typu bramy zwykle są wypełnione pianką, która jednocześnie ociepla bramę i dba o ochronę przed hałasem. Dzięki tej dobrej izolacji warto rozważyć ich zamontowanie do garaży ogrzewanych. Jednocześnie będą pasować do niewielkich garaży o krótkich pojazdach, chociaż równie dobrze mogą służyć w garażach podwójnych. Przy montażu tych bram należy pamiętać o odpowiedniej ilości miejsca na prowadnice.

Bramy garażowe rozwierne

Bramy rozwierne są zwykle najtańszym rozwiązaniem, chociaż ze względu na niewygodę ich użytkowania, są raczej rzadko wybierane – chyba że zdecydujemy się na mechanizm automatyczny w postaci siłowników. Wymagają również dużo miejsca ze względu na to, jak szeroko się otwierają. Z tego też względu nie są też najlepszym wyborem, jeśli spodziewamy się znacznych opadów śniegu, z którym mogą sobie nie poradzić.

Bramy uchylne

Dobrze poradzą sobie w garażach z blachy. Poza tym są wygodne w obsłudze, choć potrzebują około 1,5 metra przed bramą. Są dość tanie w montażu i użytkowaniu, ale nie sprawdzą się na krótkich podjazdach oraz w przypadku garażu, w którym chcielibyśmy parkować dwa samochody.

Bramy garażowe rolowane

Tego typu bramy raczej nie będą odpowiednie dla garaży wolnostojących, ponadto to stosunkowo drogie rozwiązanie, bo kosztujące nawet 2500 zł, przy konieczności doliczenia do tej sumy zapłaty za robociznę, przez co cena całej bramy może sięgnąć nawet aż 4000 zł. Ponieważ działają na zasadzie rolety okiennej i są wygodne w użytkowaniu, szczególnie dobrze sprawdzą się tam, gdzie nie ma za dużo miejsca.