Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Zanim większość z nas rozpoczęła pracę zdalną, nie zdawaliśmy sobie sprawy ze wszystkich problemów w niej wynikających. Teoretycznie wszystko się zgadza, zamiast jechać półprzytomnym do biura na ósmą, wystarczy nastawić budzik chwilę przed początkiem pracy, nałożyć dres i odpalić komputer. Powrót do pracy nie odbywa się poprzez stanie w przepełnionej komunikacji miejskiej, tylko poprzez zamknięcie laptopa we własnym mieszkaniu. W praktyce występuje mnóstwo kwestii, które nie pomagają w pracy zdalnej.

Odpowiednie połączenie internetowe

Chociaż z angielskiego używamy frazy home office, to teoretycznie taki model umożliwia nam pracę z niemal każdego miejsca na świecie, o ile znajduje się tam dobry Internet. Darłowo nad Bałtykiem, australijskie Darwin, czy też położone na skraju amerykańskich Gór Skalistych Denver - wszędzie możesz pracować zdalnie dla swojej korporacji mającej siedzibę na przykład w Warszawie.

Znajdziemy mnóstwo ciekawych ofert od dostawców internetowych na odpowiednie połączenie internetowe dostosowane pod potrzeby klienta. Można wykupić specjalne pakiety z kanałami sportowymi w telewizji internetowej, dodatkową liczbą routerów dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych, a także z obniżonymi cenami za takie produkty jak laptopy, czy telefony komórkowe. Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru dostawcy Internetu, warto przeczytać opinie klientów na forach sklepów online, aby nie popełnić błędu.

Jakość dźwięku oraz obrazu

Nasz Internet działa idealnie, ale co z tego, jeżeli koledzy z pracy słabo nas słyszą, kiedy szef zarządzi trzy wideokonferencje online jednego dnia. Czasami może być to jednorazowy problem z połączeniem internetowym, jednak przy permanentnie powtarzających się zakłóceniach, należy rozważyć zmianę sprzętu.

O ile firma bardzo często zapewnia sprzęt do pracy w postaci laptopa, o tyle przy mieszkaniu z większą ilością osób w domu koniecznie należy zakupić własne, prywatne słuchawki. Mają one dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim służą one oczywiście do słuchania, jednak przy okazji wideokonferencji online kluczowy jest mikrofon, zazwyczaj wbudowany w kablu łączącym słuchawki z komputerem. Możemy podzielić słuchawki na douszne oraz znacznie większe nauszne. Podobnie jak przy wyborze dostawcy internetowego, tutaj również powinniśmy sprawdzić opinie w Internecie na temat naszego wymarzonego produktu.

Różne źródła energii

Mało kto zwraca uwagę na rosnące zapotrzebowanie na prąd w domach. Przecież w czasie pracy zdalnej nie tylko korzystamy z ładowarki do laptopa i telefonu, ale również wielokrotnie odpalamy czajnik lub ekspres do kawy, włączamy piekarnik z ogrzaną z wczorajszego wieczoru pizzą, czy nawet włączamy telewizor, aby leciał w tle.

O ile mieszkańcy bloków mają ograniczone pole manewru, o tyle osoby posiadające domy jednorodzinne mogą dokonać inwestycji w postaci pozyskiwania energii słonecznej. Co prawda konserwacja oraz mycie paneli fotowoltaicznych nie należy do najprostszych rzeczy na świecie, jednak korzyści z tego zakupu będą widoczne na kontach bankowych już po kilku latach.