Jak montować instalacje fotowoltaiczne?

Samodzielne montowanie instalacji fotowoltaicznych może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Mamy kilka rad, którymi warto się kierować.

Jak montować instalacje fotowoltaiczne?

Samodzielne montowanie instalacji fotowoltaicznych może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Jeżeli nie czujesz się na siłach, lepiej zatrudnij fachowców, którzy zrobią to sprawnie i bezpiecznie. Ale jeśli uważasz, że dasz radę, mamy kilka rad, którymi warto się kierować, aby prace przebiegały prawidłowo.

Prace na wysokościach

Instalacje tego typu montuje się zwykle na dachach. Tam jest najlepsza ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Jeżeli montaż przeprowadzasz we własnym zakresie, nie rób tego sam. Weź kilka osób do pomocy. Przydadzą się, chociażby do utrzymania elementów w odpowiednim miejscu. Nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Dobrze przymocuj uprzęże i sprawdź wiązania, zanim zejdziesz po dachu.

Sprawdź też, czy w pobliżu miejsca montażu nie znajdują się żadne przewody telekomunikacyjne lub kable wysokiego napięcia. Mogą one stanowić ogromne zagrożenie, szczególnie że będziesz pracować ze sporymi metalowymi elementami. Elementy znajdujące się pod napięciem trzeba będzie zabezpieczyć, a jeśli to możliwe, odłączyć od sieci.

Odpowiedni sprzęt

Zanim rozpoczniesz pracę, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Przydadzą się klucze i wiertarki, a także wiertła w odpowiednich rozmiarach. Część elementów będziesz musiał ze sobą połączyć poprzez ich spawanie. Sprawdź, czy Twoje przeznaczone do tego urządzenie działa poprawnie i czy posiadasz sprawny przewód spawalniczy. Niezbędne mogą okazać się podnośniki i inne zabezpieczenia, w zależności od miejsca montażu i wielkości instalacji.

Instalacja nie tylko na zewnątrz

Pamiętaj, że montaż paneli słonecznych to tylko połowa sukcesu. Musisz jeszcze połączyć ją z całą instalacją wewnątrz budynku, która pozwoli na odbiór i wykorzystanie energii do odpowiednich celów, na przykład ogrzewania wody lub zasilania domowej sieci prądem. Cały system jest dość skomplikowany i trzeba się na nim znać, żeby prawidłowo go podłączyć. Nie wystarczy w tym przypadku przeczytanie instrukcji. Dlatego warto zdecydować się na pomoc fachowca.

Specjalistów lokalnych możesz szukać na różne sposoby. Najprościej wpisać w wyszukiwarkę hasło "fotowoltaika Wrocław", a następnie kierować się opiniami byłych klientów. Te czasem jednak nie są wiarygodne, dlatego lepszym rozwiązaniem jest szukanie polecanych monterów. Idealnie, jeżeli masz znajomych w branży okołobudowlanej. Oni wiedzą zwykle, do kogo i w jakiej sprawie warto się zwrócić. A może twój znajomy albo sąsiad zakładał fotowoltaikę? Z pewnością jest w stanie wskazać zaufane osoby. Ostatecznie pomocy możesz szukać w urzędzie gminy, która prawdopodobnie zajmuje się dofinansowywaniem ekologicznych rozwiązań i ma polecane firmy, które realizują tego typu zlecenia.