JAK MIESZKAĆ WYGODNIE? CZUJNIKI RUCHU

Zależy Ci na pełnym zautomatyzowaniu systemów w swoim gospodarstwie? Chcesz oszczędzić na prądzie i jednocześnie nie wybić zębów na schodach wieczorem przed domem? Nic trudnego! Pomogą Ci... standardowe czujniki ruchu!

JAK DZIAŁAJĄ CZUJNIKI RUCHU?

Czujnik ruchu to jeden z najprostszych, a zarazem najlepszych sposobów, by zautomatyzować sterowanie oświetleniem LED w naszym gospodarstwie. Najprostszych, ponieważ nie ma w tym niczego skomplikowanego – niezauważalny, dyskretny czujnik ruchu wykrywa poruszający się obiekt, który pojawił się w jego zasięgu, i od razu uruchamia oświetlenie, bez naszej ingerencji.

Czujniki możemy zamontować gdziekolwiek, choć najczęściej pojawiają się one bezpośrednio przy oświetleniu, które ma zostać włączone. Gdzie najczęściej wykorzystuje się czujniki ruchu? W korytarzach, dzięki czemu pomieszczenie jest oświetlane tylko, gdy przez nie przechodzimy, na schodach oraz na gankach i podjazdach. Te ostatnie nie tylko pozwalają zaoszczędzić światło, ale pełnią rolę systemu bezpieczeństwa – pozwalają ochronić posesję przed osobami znajdującymi się w pobliżu, informując nas światłem o ich obecności.

CZUJNIKI RUCHU – ZAKUP PRZYSZŁOŚCIOWY

Czujnik ruchu będziemy mogli podłączyć zarówno do plafonu, jak i lampy natynkowej, czy nawet taśmy ledowej. Dzięki wbudowanym potencjometrom jesteśmy w stanie samodzielnie wyregulować opcje takie jak czas świecenia i czułość urządzenia oraz wybrać tryb pracy: dzień/noc.

Takie czujniki możemy zakupić w większości sklepów specjalizujących się w sprzedaży lamp i systemów oświetleniowych, a także hurtowniach elektrycznych (przewody hurt, hurtownie kabli, elementów instalacji elektrycznych). Niektóre sklepy i hurtownie mogą ofertować również czujniki ruchu na podczerwień, wykrywające zmiany temperatury. Jest to najczulszy rodzaj czujników – wykryje każdy, nawet najdelikatniejszy ruch.

Koszt czujników nie jest wysoki. Miejmy na uwadze, że jest to zakup przede wszystkim przyszłościowy – skracając czas oświetlenia i dostosowując go do naszych potrzeb, jesteśmy w stanie realnie oszczędzić na prądzie, co w przyszłości wpłynie korzystnie na ekonomię gospodarstwa i środowisko.