Energia słoneczna w Twoim domu

Energia słoneczna w Twoim domu

Rozwój technologii fotowoltaicznej sprawia, że panele słoneczne na dachach domów stają się widokiem codziennym. Nic dziwnego, są przecież po prostu praktyczne i pozwalają zaoszczędzić masę pieniędzy. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę.

Tanio, dobrze, opłacalnie

Gwałtowny spadek cen instalacji fotowoltaicznych wynika z opracowania nowych technologii. Osoby zastanawiające się nad domowymi mikroinstalacjami nadal jednak pytają głównie o opłacalność. Skądś pokutuje w nas przekonanie, że gdy coś jest tańsze, musi mieć jakieś ukryte wady. Tymczasem, najtańsze panele fotowoltaiczne wcale nie odbiegają jakością od rozwiązań droższych. Kluczem do prawidłowego, długoletniego ich działania jest sposób instalacji. Przy dzisiejszej technologii drogie panele wcale nie gwarantują o wiele lepszych wyników. Najważniejszy jest ich prawidłowo wykonany montaż, odpowiedni kąt nachylenia i maksymalnie nasłonecznione miejsce.

Instalacja elektryczna

Przy okazji inwestycji w fotowoltaikę, warto zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest nasza instalacja elektryczna. Jeśli mamy w domu stare kable aluminiowe, to według wszelkich zasad i dobrych praktyk, powinniśmy je wymienić. Nowoczesne, bezpieczne kable energetyczne, których będziemy używać w obwodzie obsługującym nasze panele, nie powinny być łączone z instalacjami starego typu. Takie mieszanie ze sobą instalacji nie tylko obniża wydajność naszej nowej inwestycji, ale może też stworzyć realne zagrożenie. Dla własnego spokoju warto więc przeprowadzić modernizację. Oczywiście nie wykonamy jej samodzielnie (konieczne są uprawnienia!), ale we wszystkie niezbędne elementy instalacji możemy zakupić razem z kablami energetycznymi, w specjalistycznym sklepie internetowym.

Sterowanie fotowoltaiką

Panele słoneczne wymagają specjalistycznych przewodów. Doborem konkretnych produktów i montażem zajmuje się zazwyczaj firma, która wykonuje dla nas instalacje. Warto jednak ustalić z nią stosowanie wyłącznie rozwiązań najwyższej jakości. Będzie to nas nieco więcej kosztować, ale zapewni długoletnią trwałość. Gdybyśmy jednak mieli dokonać zakupu samodzielnie, a zlecali wyłącznie montaż, warto zainteresować się internetowymi hurtowniami, które oferują przeróżne kable specjalistyczne. Znajdziemy w nich wszystko, od rozwiązań dedykowanych do podłączeń pomp wody, kabli ciepłoodpornych, olejoodpornych i sterowniczych, aż po profesjonalny przewód spawalniczy.

Na panele słoneczne może sobie pozwolić już praktycznie każdy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić masę pieniędzy i zadbać przy tym o środowisko. Przy odpowiednim przygotowaniu z pewnością będziemy z niego zadowoleni.