Domowe instalacje elektryczne

Domowe instalacje elektryczne

W każdym domu niezbędne jest poprowadzenie różnego typu instalacji. Ich odpowiednie rozmieszczenie może mieć kluczowy wpływ na projekty wystroju wnętrz, a także codzienne życie mieszkańców. Dlatego jeżeli masz wpływ na to, gdzie poprowadzone zostaną przewody i jak rozmieścić gniazdka, dobrze to przemyśl i zaprojektuj w taki sposób, żeby pomieszczenia były funkcjonalne i dawały jak najwięcej możliwości zmian.

Projektowanie instalacji w domu

Projektowanie instalacji elektrycznych w domu to trudny proces wymagający wizji przyszłego wystroju, a także jego ewentualnych zmian. Musisz też przewidzieć obciążenia sieci, zainstalować bezpieczniki i odpowiednio dobrać przewody. Pamiętaj, żeby nie prowadzić wiązki tam, gdzie planujesz wieszanie szafek czy duże modyfikacje ścian. Nie tylko uniemożliwi Ci to realizację późniejszych etapów projektu, ale może okazać się niebezpieczne. Weź też pod uwagę rodzaj oświetlenia. Zupełnie inaczej wygląda sieć pod oświetlenie sufitowe i ścienne.

Jeżeli nie wiesz, jakie przewody będą najlepsze dla twojej sieci domowej, zasięgnij porady ekspertów. Dobrym miejscem do zadawania pytań na ten temat będzie hurtownia z kablami. Pracownicy znają asortyment i rozmawiają zarówno z klientami jak i producentami, dzięki czemu wiedzą, które produkty sprawdzą się najlepiej w Twojej sytuacji.

Jak wybrać odpowiednie kable?

W Twojej sieci znajdą się przewody elektryczne i telefoniczne. O ile przy tych ostatnich wybór jest mniejszy, pierwsze mogą sprawić więcej problemów. Zazwyczaj kable do oświetlenia są mniej wymagające od pozostałych, bo są mniej obciążane. Przy pozostałych instalacjach musisz wybrać bardziej wytrzymałe przewody o odpowiedniej liczbie żył. Konieczne jest też zapewnienie uziemienia.

Przewody muszą być dobrej jakości - wytrzymałe, z odpowiednią izolacją. Warto wybierać rozwiązania, które zapobiegają powstawaniu zwarć i rozprzestrzeniania się ognia w instalacji. Takie są na przykład kable LIYCY 4x0,75, które możesz wykorzystać nawet do bardziej zaawansowanych systemów. Obsłużą rozwiązania Smart Dom, a także systemy bezpieczeństwa.

Podłączenie fotowoltaiki do domowej sieci

Swoją sieć elektryczną możesz wspomóc ekologicznymi rozwiązaniami. Możesz podłączyć ją do przydomowej elektrowni. Bardzo popularne są obecnie panele słoneczne, więc warto przemyśleć instalacje fotowoltaiczne. Legnica i inne gminy oferują dofinansowania w tym zakresie. Możesz więc oszczędzić podwójnie - zarówno na prądzie, jak i na samej inwestycji.