Dlaczego dbanie o dach jest ważne?

Dlaczego dbanie o dach jest ważne?

Czysty dach to piękny dach, który staje się wizytówką naszego domu. Czy jednak powinniśmy dbać o niego jedynie z przyczyn estetycznych? Oczywiście, że nie! Przyjrzyjmy się dziś pozostałym powodom.

Kwestie bezpieczeństwa

Mycie dachów powinno zapisać się w naszym kalendarzu corocznie, najlepiej wraz z wiosennymi porządkami. Nawet jeśli przez rok od ostatniego mycia dach wciąż robi dobre wrażenie, warto regularnie na niego wchodzić i skontrolować stan dachówki lub innego materiał, z którego został on wykonany. Do tego upewniajmy się, jaki jest stan komina i orynnowania oraz czy ewentualny brud, rdza podeszczowa czy mech nie ingerują w panele słoneczne – jeśli takowe posiadamy. Zmienne warunki pogodowe, w tym kwaśne deszcze mogą z czasem nie tylko zabrudzić bądź zdjąć farbę czy lakier z dachówki i innych elementów dachu, ale przede wszystkim narazić je na zniszczenie, w efekcie czego narażona może zostać również cała konstrukcja budynku.

Inwestując, oszczędzasz!

Zaniedbanie tak ważnego elementu konstrukcyjnego, jakim jest dach, wiązać się będzie ze sporymi wydatkami. Znacznie łatwiej zainwestować raz na kilka lat w profesjonalne mycie dachów (Sopot to miejscowość, w której bezproblemowo znajdziesz specjalistów w tej dziedzinie) niż w odnowę całego dachu lub, co gorsza, całkowicie nowy dach. Standardowe mycie dachów pod ciśnieniem może ułatwić zlokalizowanie i wczesną likwidację niewielkich uszkodzeń powierzchni. Jak w samochodzie: znacznie taniej jest pozbyć się małych ognisk korozji blachy niż załatać i naprawić całe zawieszenie i podwozie.

Nie tylko dachy

Jak już pisaliśmy, regularnie powinno się czyścić i kontrolować jakość nie tylko samego dachu, ale również wszystkich innych jego elementów takich jak rynny, kominy, okna na poddaszu czy panele. Nie zapominajmy o pozostałych osłonach pełniących funkcje dachu (na przykład oslona przeciwsloneczna – dachy tarasowe albo wiata samochodowa nad parkingiem). Dbając o stan takich konstrukcji, dbamy jednocześnie o to, co znajduje się pod nimi, zabezpieczamy tarasy i samochody, szczególnie przed zniszczeniami, które mogłyby w późniejszym czasie pod wpływem pogorszenia się warunków powodowych spowodować, że dachy zaczną przeciekać czy cała konstrukcja ulegnie zawaleniu.

Sam wiesz już, że nie tylko idealny wygląd naszego gospodarstwa ma znaczenie. Priorytetami stają się zupełnie inne kwestie. Zapamiętaj: znaczenia nabrać powinny szczególnie wtedy, gdy Twój dom znajduje się w pobliżu lasów lub na terenach mocno uprzemysłowionych, gdzie w powietrzu częściej znajdują się szkodliwe czynniki, które szybciej mogą pogarszać stan dachu.