Czym są wirtualne pieniądze?

Wirtualne waluty zostały w naszym kraju zalegalizowane dopiero 4 lata temu. Mimo upływu czasu wciąż budzą wiele kontrowersji, a wielu ludzi nie widzi różnicy pomiędzy elektronicznymi pieniędzmi a kryptowalutami. Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł. Czym zatem są cyfrowe pieniądze?

Cyfrowe pieniądze, czyli właściwie co?

Rynek kryptowalut ma swój początek w roku 2008, kiedy to Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoina. Dzięki temu określenie wirtualnej waluty zaczęło pojawiać się na światowych rynkach coraz częściej. Szybko jednak okazało się, że zdefiniowanie cyfrowych pieniędzy nie jest takie proste, ponieważ jest to zagadnienie niezwykle złożone i skomplikowane.

W niektórych państwach wirtualne pieniądze wciąż uznawane są za walutę niebezpieczną i nieokreśloną, którą operują jedynie jej twórcy i środowiska osób projektujących innowacyjne rozwiązania finansowe. Społeczeństwo niestety nie akceptuje cyfrowych walut, ponieważ nie czuje w stosunku do nich wystarczającego zaufania. Między innymi z tego powodu Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority) w roku 2014 postanowił nadać cyfrowym pieniądzom definicję, która brzmi następująco: “Cyfrową reprezentację wartości, która nie jest emitowana przez bank centralny lub publiczny organ, ani niekoniecznie powiązany z walutą fiducjarną, ale jest akceptowany przez osoby fizyczne lub prawne jako środek płatniczy i może być przekazywany, przechowywany lub sprzedawany elektronicznie”.

W roku 2018 Parlament Europejski przyjął dyrektywę 2018/843, w której dodano, że wirtualne pieniądze nie posiadają statusu prawnego waluty [fiducjarnej - przyp. red.], lub pieniędzy.

Do czego służą wirtualne waluty?

Wirtualne pieniądze wyróżniają się wieloma zaletami, które zaczynają być doceniane przez światowe rynki. Umożliwiają m.in. znaczne obniżenie kosztów, ponieważ nie wymagają fizycznej produkcji, przechowywania oraz transportu. Są również bardziej wydajne i niezwykle bezpieczne. W odróżnieniu od kryptowalut cyfrowe waluty mają z założenia odniesienie do wartości powiązanej z realnym, namacalnym majątkiem, dzięki czemu bardziej przypominają stablecoiny. Obecnie są przede wszystkim cyfrową alternatywą dla tradycyjnych banknotów i monet. Pomimo licznych spekulacji i kontrowersji rynek cyfrowych pieniędzy rozwija się niezwykle prężnie, a ich pozycja stale rośnie. To bez wątpienia symbol naszych czasów, który z czasem opanuje wszystkie rynki finansowe. Innowacyjność wirtualnych pieniędzy jest bowiem bezsprzeczna, a cała współczesna rzeczywistość zmierza właśnie w kierunku absolutnych innowacji.