Czym jest kryptowaluta Bitcoin?

Czym jest kryptowaluta Bitcoin?

Bitcoiny powstały w roku 2009, jako forma cyfrowej waluty, która jest tworzona i przetrzymywana elektronicznie. Oznacza to, że Bitcoina nie schowamy do portfela, ani nie zapłacimy nim za zakupy w warzywniaku. Wiele osób nadal zastanawia się, jaki jest fenomen tej kryptowaluty i jak się będzie ona rozwijała na przestrzeni kolejnych lat.

Kilka słów o Bitcoinie

Twórcą Bitcoina jest Satoshi Nakamoto, który w 2009 roku urzeczywistnił pierwszą na świecie płatność wirtualną tego typu. Kryptowaluty są uznawane za największą innowację finansową ostatnich lat, dzięki kliku ważnym aspektom. Po pierwsze, są bardzo bezpieczne. Do zaszyfrowania transakcji używa się nowoczesnej technologii "blockchain". Po drugie, płatności bitcoinami są szybkie. Wszystko odbywa się przez internet, nie ma pośredników, a środki możemy wysyłać nawet w weekendy i święta. Po trzecie koszt transferu środków w tej walucie jest najniższy ze wszystkich, ze względu na brak pośredników. Ponadto wiele osób ceni sobie prywatność i anonimowość - do założenia rachunku i konta w bitcoinach nie potrzeba wypełniać żadnych formalności.

Czym są bankomaty do Bitcoinów?

Bankomaty do Bitcoinów to inaczej bitomaty. Pozwalają one na szybkie, bezpieczne i komfortowe kupno kryptowaluty. Aby Bitcoiny stały się popularnym i powszechnym środkiem płatniczym, wymyślono bitomaty, dzięki którym możemy szybko zakupić walutę. Pierwszy taki bitomat powstał w 2013 roku w kanadyjskim Vancouver. Początkowo wszystkie bitomaty były jednostronne, czyli zapewniały tylko możliwość kupna Bitcoinów. Obecnie wszystkie bitomaty nastawione są zarówno na kupno, jak i sprzedaż waluty.

Jak można inwestować w Bitcoin?

Pierwszą metodą jest szyfrowanie informacji na specjalistycznym sprzęcie. Za wkład do systemu informatycznego dostaniemy wynagrodzenie w postaci kryptowaluty. Taka opcja wymaga jednak specjalnej wiedzy i zaawansowanego sprzętu, który nie jest tani. Drugą metodą jest zakup Bitcoinów za pomocą giełdy BTC i trzymanie ich do momentu, aż ich wartość wzrośnie. Należy jednak pamiętać, że Bitcoiny nie znajdują się na naszym prywatnym koncie, a na koncie giełdy, którą mogą okraść hakerzy lub może zostać zamknięta, znikając razem z naszymi środkami. Ostatnią popularną metodą jest inwestowanie w instrumenty pochodne CFD. Polega to na inwestowaniu za pomocą kontraktów na różnicę kursową. Warto pamiętać jednak, że przed Bitcoinem stoją różne zagrożenia, które mogą w przyszłości mieć wpływ na spadek jego kursu. Inwestowanie w kryptowaluty jest nadal dziedziną dość nową i łatwo o stratę pieniędzy.