Czy warto napisać autorski poradnik?

Czy warto napisać autorski poradnik?

Napisanie własnej książki to dla wielu osób jedno z największych marzeń i najważniejszych celów. Wiąże się to z dużym nakładem pracy, który często trzeba zdobyć nadwyrężając codzienne obowiązki. A zatem - czy to gra warta świeczki? Czy warto napisać autorski poradnik?

Po co ludzie wydają książki?

To pytanie można uznać za retoryczne, jednak odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Ludzie wydają własne książki przede wszystkim dla pieniędzy i sławy, jednak nie jest to jedyny powód, który możemy uznać za istotny. Wielu autorów po opublikowaniu własnego dzieła realizuje jedną z głównych potrzeb człowieka, jaką jest potrzeba samorealizacji. Wydanie własnej publikacji wiąże się bowiem z poczuciem spełnienia, ukończenia pewnej życiowej misji i zwyczajną dumą. Aspekt finansowy i zawodowy jest oczywiście niezwykle ważny, jednak warto pamiętać, co jeszcze daje nam napisanie własnego poradnika. Jak wydać książkę? O tym opowiemy za chwilę.

Czy poradniki są poczytne?

Wielu początkujących autorów zastanawia się, czy ich poradnik znajdzie grono odbiorców, czy okaże się kompletną katastrofą. Warto w tym momencie spojrzeć na statystyki, które mówię wprost, że z roku na rok liczba czytelników książek poradnikowych wyraźnie rośnie. Nie ma zatem najmniejszych wątpliwości co do tego, że poradniki są poczytne i chętnie kupowane. Wiele zależy oczywiście od poruszonej tematyki, zaawansowania działań promocyjnych, wydawcy, oprawy graficznej czy dystrybucji. Najważniejsza jest jednak treść i ogólna koncepcja poradnika, która powinna odnosić się do konkretnego problemu, z którym boryka się pewna część społeczeństwa będąca twoją grupą docelową.

Jak wydać własny poradnik?

Proces wydawniczy autorskiego poradnika nie musi być realizowany przez profesjonalne wydawnictwo. Obecnie na rynku działa wiele firm self publishingowych, z których usług korzysta coraz więcej początkujących pisarzy. Jak wydać książkę w tym modelu? Przede wszystkim trzeba skontaktować się z wybranym wydawnictwem tego typu i omówić cały proces z doświadczonym doradcą. W dalszej kolejności należy oszacować budżet, ponieważ w self publishing zakłada, że wszelkie koszty związane z wydaniem dzieła są po stronie autora. Zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że cały zysk ze sprzedaży książki również idzie na konto jej autora. Dla przykładu, profesjonalne wydawnictwa przekazują pisarzowi jedynie część zysków, która często nie przekracza nawet kilku procent.

Wydanie własnego poradnika to nie lada wyczyn. Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł udowodnił wam, że zdecydowanie warto!