CZEGO POTRZEBUJESZ NA POLU GOLFOWYM?

CZEGO POTRZEBUJESZ NA POLU GOLFOWYM?

Marzysz o prawdziwej rozgrywce na osiemnastodołkowym polu, a może dopiero planujesz zapisać się na lekcje gry w golfa? Chcesz spróbować swoich sił, bo lubisz wyzwania, a może dostałeś zaproszenie na rekreacyjne spotkanie biznesowe i wolisz się wcześniej przygotować? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o golfie dla początkujących.

LEKCJE GOLFA – JAK ZACZĄĆ?

Przede wszystkim należy... wybrać się na pole golfowe. Tam nie musimy się martwić, iż zostaniemy potraktowani jako „jedni z wielu” – dostaniemy kij, zestaw piłek i jakoś będziemy musieli sobie poradzić. Nie – to wcale tak nie wygląda. Na każdym polu golfowym dla osób z zewnątrz (nie-klubowiczów i osób z tzw. Zieloną Kartą) dostępne są lekcje golfa z profesjonalnymi trenerami, strefy treningowe diving range oraz gra na mniejszym polu, które zawiera 9 dołków.

Jeżeli wiemy już co nieco o golfie, możemy wybrać się na diving range, a koszt wejścia, wypożyczenia kija i piłeczek to koszt do 50 zł. Jeżeli jednak nie wiemy o golfie nic, sama strefa treningowa na nic nam się nie przyda. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę kurs gry w golfa. Jedna lekcja trwająca zwykle do godziny kosztuje od 30 do nawet 100 złotych – w zależności od trenera i klubu. Najczęściej pierwsza zawierająca także oprowadzenie jest w cenie. Lekcje dla dwóch osób czy grupowe są jednak tańsze, również tańsze są wtedy, gdy zostaniemy członkami klubu, czyli planujemy na polu pojawiać się częściej.

KURS GRY W GOLFA – CZEGO POTRZEBUJĘ?

Jeżeli pierwsze lekcje golfa spodobały nam się i chcemy je kontynuować, najlepszą oszczędnością pieniędzy jest zakup od razu pakietu 10 godzin lekcji; do tego taki kurs gry w golfa kończy się egzaminem, a więc zdobyciem Zielonej Karty, która pozwala rozgrywać samodzielne mecze na dużych polach. Kosz pełnego pakietu kursu waha się od 500 zł do 800 zł, choć dużo zależy od klubu i trenera.

Nie musimy się również stresować wyglądem – trener już na pierwszym spotkaniu przekaże nam wszystkie informacje na temat stroju i sprzętu. Nosić powinniśmy się schludnie i elegancko (odpadają t-shirty, bluzy i dżinsy), zalecane są koszulki polo i spodnie materiałowe, a także pełne, wygodne buty. Przede wszystkim czyste. Na lekcje golfa dobrze jest przynosić także swoją rękawiczkę golfową, by ochronić się przed obtarciami i odciskami – jest to jedyny „sprzęt”, który powinniśmy mieć ze sobą od wczesnych lekcji, przez cały kurs.

Dopóki nie wyrobimy Zielonej Karty, nie potrzebujemy innego sprzętu do gry na własność. Dopiero po jego po ukończeniu warto zadać sobie pytanie, czy będziemy grać częściej. Nowy zestaw dla początkujących, zawierających kilka kijów i piłeczki to koszt ok. pół tysiąca złotych. Nowy pełen zestaw 14 kijów – ok. 2 tysiące złotych.