Co zamiast drewnianego tarasu?

Co zamiast drewnianego tarasu?

Drewniany taras z pewnością może być marzeniem wielu posiadaczy własnych domków. Jednak czy faktycznie warto w taki taras inwestować? Być może są równie ładne i lepsze opcje, po które można by sięgnąć. Przed wyborem konkretnego materiału warto dowiedzieć się, czy drewniany taras aby na pewno jest dla nas odpowiedni.

Koszty utrzymania

Przede wszystkim o drewniany taras trzeba odpowiednio dbać. Nowy i lśniący, może być taki tylko z początku. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej opieki, może szybko zniszczeć i zatracić swój urok. Do każdego rodzaju drewna należy dobrać odpowiedni impregnat. Taras z desek drewnianych może nie być też odporny na warunki atmosferyczne, stąd kolejne pieniądze mogą zostać przeznaczone na naprawy ubytków lub konserwowanie materiału.

Co w zamian?

Z pewnością warto zainwestować w panele kompozytowe są co prawda droższe w przypadku ich zakupu, ale są zdecydowanie bardziej odporne i nie wymagają konserwacji. Bez obaw można je umieścić nad wodą i są idealnie równo wykonane, stąd wyglądają bardzo estetycznie. Niestety, jeśli się przyjrzeć, widać, że nie jest to naturalne drewno. Nie będzie to więc odpowiednie rozwiązanie dla osób, którym zależy na naturalnym wyglądzie tarasu. Takie panele sprawdzą się jednak w przypadku nowoczesnych wykończeń. Będą też zdecydowanie bardziej trwałe, dlatego też to inwestycja droższa, ale za to na długie lata. Kolejną wadą tych paneli jest to, że producenci na chwilę obecną oferują mniej wzorów i kolorów niż w przypadku naturalnego wykończenia tarasu. Panele nagrzewają się też zdecydowanie mniej niż choćby kafle, stąd w upalne dni będzie się po nich przyjemnie chodzić.

Na gotowe

Producenci paneli kompozytowych oferują gotowe rozwiązania systemowe. Dzięki temu można zamówić pełne komplety, które pozwolą na szybkie wykonanie wymarzonego tarasu. W skład takiego pakietu wchodzą klipsy montażowe, legary, listwy brzegowe i oczywiście deski tarasowe. Deski tarasowe mają co prawda budowę komorową, stąd po przycięciu mogą wyglądać niezbyt atrakcyjnie, jednak producenci w swej ofercie oferują też droższe deski, które są pełne. Dla zaoszczędzenia można wybrać wypełnione wyłącznie deski brzegowe, ponieważ wewnętrznych desek się nie przycina lub i tak będą przesłonione przez deski brzegowe.