CO TO JEST „NDT”?

CO TO JEST „NDT”?

Pracując w branży spawalniczej, coraz trudniej nie natrafić na właśnie taki skrót: NDT. Czy zastanawialiście się, co właściwie oznacza? A może jesteście właścicielami konstrukcji spawanych i myślicie nad zbadaniem ich jakości? To właśnie do tego przyda się wiedza na temat NDT.

BADANIA NDT KONSTRUKCJI

Aby określić, do czego właściwie przydają się takie badania, najpierw należy rozszyfrować skrót. Badania NDT oznaczają dokładnie: Non-Destructive Testing. Jak wskazuje angielska nazwa, chodzi więc o badania nieniszczące urządzeń i konstrukcji, dokładnie: badania stanu obiektu stalowego, które nie wpływają na właściwości strukturalne i powierzchniowe tego obiektu, a więc w żaden sposób nie zmniejszają jego żywotności poprzez zużycie. Takie badania NDT konstrukcji stalowych w istotny sposób określają stan techniczny konstrukcji (a dokładnie stan materiału, z którego je wykonano). W jaki sposób mogą przebiegać takie badania i do czego mogą przysłużyć się ich wyniki?

BADANIA NDT – OKRĘTÓW, SAMOLOTÓW, POCIĄGÓW, AUT

Konstrukcje spawane towarzyszą nam dziś w praktycznie każdej dostępnej dziedzinie życia codziennego. Dopóki jednak nie zajrzymy „w głąb” materiału, który wykorzystano do stworzenia takiej konstrukcji, nie mamy pewności, w jakim ona jest stanie, jak długo jeszcze będzie działać i czy użytkowanie jej jest bezpieczne dla nas, ludzi – głównie pracowników hall, przedsiębiorstw, terenów budowy, ale i kierowców, podróżującym i tak dalej. To dlatego w zakładach przeprowadzane są różnego rodzaju badania NDT okrętów i innych środków lokomocji – wykrycie niezgodności materiałowych, które mogą występować w złączach spawanych, a także odlewach, odkuwkach oraz pozostałych wyrobach przemysłowych pozwalają szybciej zareagować na powstały problem lub taki, który dzięki badaniom można przewidzieć.

Badania nieniszczące NDT przeprowadza się głównie dzięki radiografii cyfrowej, mapowaniu korozji, wykorzystaniu fal ultradźwiękowych czy z pomocą prądów wirowych. Każda z tych metod jest nieinwazyjna, przeprowadzana przez zespół zatrudnionych do tego specjalistów, którzy dzięki analizie wyników badań mogą dokładnie określić stan konstrukcji. Jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu, również raz na jakiś czas możemy poprosić o badanie stanu wszystkich elementów spawanych.

O regularne badanie zadbajmy przede wszystkim, jeżeli jesteśmy właścicielami zakładu, w którym wykorzystujemy konstrukcje stalowe. Po badaniu będziemy w stanie zabezpieczyć się przed konsekwencjami, jeśli materiał konstrukcyjny zawiedzie i narazimy ludzi na związane z tym niebezpieczeństwo.