Chcesz wydać własną książkę? Na to zwróć uwagę
Wydanie własnej książki to często ogromne emocje. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących twórców w ogóle zastanawia się nad tym czy jej wydanie to dobry pomysł, a jeśli tak, to kiedy będzie na to najlepszy moment i z jakiego modelu wydawniczego skorzystać. Złą wiadomością jest to, że najlepszy moment nigdy nie nadejdzie, a więc trzeba działać, gdy czuje się, że potrzeba zrobić krok naprzód. Tylko w ten sposób można wprowadzić zmiany w swoje dotychczasowe życie. Wybór modelu wydawniczego bywa dla wielu trudną decyzją. Podpowiadamy więc, jakie ma się opcje i z czym się one dodatkowo wiążą.
Wydanie książki – dlaczego warto to zrobić?
Wątpliwości to rzecz ludzka, ale nigdy nie można pozwolić na to, aby całkowicie przejęły one kontrolę nad własnymi myślami i poczynaniami. To dlatego zawsze warto iść za głosem serca. Jeśli napisało się książkę i chce się, aby dostęp do niej miało szersze grono, jest to znak, że pora już to zrobić. W ten sposób pozyska się nowych czytelników, a co więcej, dowie się również, co o naszej twórczości myślą niezależne osoby. To jedna z cenniejszych rzeczy, jaką uzyskać może autor.
Jakie są obecnie modele wydawnicze?
Oczywiście należy poświecić chwilę na zrozumienie tego, jakie modele wydawnicze ma się do wyboru. Przede wszystkim książkę można wydać z wydawnictwem tradycyjnym. W takim przypadku podpisuje się umowę i jest się zobligowanym do dostarczenia całości w jakieś ustalonej dacie. Co więcej, wydawnictwo pracuje na pewien procent. Należy wcześniej sprawdzić, jak jest on wysoki. Choć pisarz nie płaci z własnej kieszeni, kwota procentowo potrącona zostanie z każdego sprzedanego egzemplarza. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Do wyboru pozostaje także drugi model wydawniczy, a mianowicie skorzystanie z opcji self publishing, która zakłada samodzielne wydanie swojego dzieła. W takim przypadku jednak to właśnie pisarz musi wszystko opłacić, ale później cała kwota za sprzedane książki, trafia już bezpośrednio do niego. To też gwarancja, że książka nie zostanie odrzucona.
Ile kosztuje druk takiej książki?
Tak jak było już wspomniane, na start trzeba zapłacić. Ile kosztuje druk książki w oparciu o taki system? Z reguły jest to koszt kilkunastu tysięcy złotych, ale każdy przypadek warto potraktować indywidualnie, ponieważ ostateczna cena zależna będzie od grubości takiej książki, rodzaju jej okładki czy ewentualnych ilustracji, które znajdują się w środku. Na samym początku współpracy warto po prostu to przedyskutować krok po kroku.